Ratlarda tekrarlanan sevofluran anestezisi sonrası serum indirekt flor seviyeleri ve organ toksisitelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 91342
  2. Yazar: ÇETİN KAYMAK
  3. Danışmanlar: DR. HÜLYA BAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
8. ÖZET Bu çalışmada, ratlara tekrarlayan sevofluran anestezisi uygulaması sonrasında serum indirekt florür seviyeleri, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri ile böbrek, ve karaciğerde gelişebilecek histopatolojik değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 42 rat dahil edilerek oksijen (0:7), kontrol (K:7) ve sevofluran (S:28) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Sevofluran grubundaki 28 rat, 4 eşit gruba ayrılarak (1., 3., 5. ve 10. günler) 5 gün boyunca % 3 konsantrasyonda, 30 dakika sevofluran anestezisi uygulandı. 1., 3. ve 5. günler sonrasında 7'şer rat öldürüldü. Diğer 7 rat ise 5 gün anestezi almadan 10. güne kadar bekletildi. Oksijen grubundaki ratlara 5 gün boyunca, 30 dakika % 100 O2 uygulandı. Serum florür konsantrasyonları, böbrek ve karaciğer fonksiyon testlerinin incelenmesi için kan örnekleri alındı. Ayrıca her bir rattan böbrek, karaciğer biyopsileri alındı. Serum florür konsantrasyonu, ion-selektif elektrot metodu ile, organ biyopsileri ise ışık ve EM ile incelendi. İstatistiksel değerlendirme Kruskall-Wallis Varyans Analizi ve Mann Whitney-U testi ile yapıldı. Serum florür seviyelerinin incelenmesi sonucunda sevofluran grubunda tüm günlerde serum indirekt flor seviyeleri, oksijen ve kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek bulundu. 1., 3., 5. ve 10. günlerde serum flor düzeylerinde belirgin bir fark bulunamadı. Böbrek fonksiyon testlerinden BUN seviyelerinde sevofluran grubunun tüm günlerinde artış kaydedildi. Kreatinin seviyelerinde ise kontrol ve oksijen grubuna göre herhangi bir fark gözlenmedi. Karaciğer fonksiyon testlerinden, serum ALT değerlerinde 3. ve 5. günde belirgin şekilde yükseliş, 10. günde ise belirgin bir düşüş gözlendi. Serum AST değerlerinde 3. günde belirgin bir yükselme gözlendi. 47Histopatolojik olarak böbrek incelemelerinde proksimal tübül hücrelerinde reverzıbl değişiklikler izlenirken, glomerüler hiçbir patolojiye rastlanmadı. Karaciğer incelemeleri sonucunda herhangi bir patolojik değişikliğe rastlanmadı. Sonuç olarak sevofluran uygulaması serum florür düzeylerinde belirgin artışlara neden olmaktadır. Bizim çalışmamızda tekrarlayan sevofluran anestezisine maruz kalınması sonucunda tüm günlerdeki serum florür düzeylerinin birbirine yakın bulunması tekrarlayan anestezi sonrasında artış göstermemesi, bunun yanında histopatolojik incelemelerde reverzıbl değişikliklerin sonuçlarımızı desteklemesi nedeniyle sevofluranın tekrarlayan uygulamalarda da güvenilir bir anestezik ajan olduğu kanısına varıldı. 48
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY In the study, the effect of multiple administrations of sevoflurane in rats was evaluated by free indirect fluorine concentrations of plasma and the effect of sevoflurane on renal and hepatic systems. 42 rats were randomly divided into three groups, Control (Group C), Oxygen (Group O) and sevoflurane (Group S). In group S, each rat received anaesthetic at 3 % concentration for 30 minutes by 5 days. In the 1st, 3rd and 5th days after administration 7 rats were killed. Another 7 rats were observed for 5 days without anaesthetic administration by 10th day. The same procedure was applied to Group C and Group O. Blood samples of serum free fluorine concentration, creatinine and BUN levels and hepatic enzymes were administered directly into the ventricle of the rats The samples of organ were immediately taken from necropsied rats. Plasma fluorine concentrations were measured by ion-selective electrode methods. Renal and hepatic samples were examined by light and electron microscopes. We used as statistical analysis Kruskall- Wallis, One Way ANOVA and Mann-Whitney U tests. The first day results of plasma indirect fluorine concentrations were significantly higher in Group S than in Group C and Group O. In Group S, significantly increase in fluorine levels was not observed between 1st, 3rd, 5th and 10th days. However, fluorine levels of Group S were significantly higher than Group C and Group O in each day. There was no difference between groups according to the plasma creatinine levels. In BUN levels, significant increases were recorded in all days. ALT levels had significantly increased by the 5th day and it had significantly decreased by the 10th day. AST levels had also significantly increased by the 3 rd day. Ultrastructurally Group S 49showed mild level proximal tubular injury and epithelial oedema when Group S was compare with the other groups. We did not observe any hepatic changes by either light or electron microscope. Although we determined reversible renal pathological differences, we concluded that renal functions were not affected. We also observed high plasma fluorine levels but we determined reversible renal pathological differences. We did not observe any hepatic pathological changes. Plasma creatinine levels were unchanged. Plasma fluorine levels and renal functions were not affected during repeated sevoflurane anesthesia. We concluded that repeated sevoflurane administrations are safe. 50