65 yaş ve üstü onkoloji hastalarında bakım bağımlılığı,kırılganlık, sosyal destek düzeylerive aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of care dependence, frailty, social support levels and their relationship in oncology patients aged 65 and older
  1. Tez No: 913410
  2. Yazar: BETÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: 65 yaş ve üstü onkoloji hastalarında bakım bağımlılığı, kırılganlık, sosyal destek düzeyleri ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Temmuz 2023-Aralık 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Haziran-Aralık 2023 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Merkezi Kemoterapi Ünitesinde, Onkoloji Poliklinik ve Servisine başvuran hastalar, örneklemini ise dahil edilme kriterlerine uyan 287 hasta oluşturdu. Veriler 'Kişisel Bilgi Formu', 'Bakım Bağımlılığı Ölçeği', 'Edmonto Kırılganlık Ölçeği', 'Kanser Hastası Sosyal Destek Ölçeği' ile toplanmıştır. Veriler bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi, Varyans ve Kruskall Wallis kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların Bakım Bağımlılığı Ölçeği toplamından 69.46±14.09, Edmonton Kırılganlık Ölçeği toplamından 7.81±3.99, Sosyal Destek Hasta Formu ve alt boyutlarından alınan puanların Güven Desteği alt boyutundan 55.46±10.40, Duygusal Destek alt boyutundan 51.92±9.47, Bilgisel Destek alt boyutundan 42.39±8.56 ve Sosyal Destek Hasta Formu toplamından 149.79±27.16 puan aldıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine care dependency, frailty, social support levels and the relationship between them in oncology patients aged 65 and above. Material and Method: The research was conducted between July 2023 and December 2024. The universe of the research consisted of patients who applied to the Oncology Polyclinic and Service at the Atatürk University Research Hospital Central Chemotherapy Unit between June and December 2023, and the sample consisted of 287 patients who met the inclusion criteria. Data were collected using the 'Personal Information Form', 'Care Dependency Scale', 'Edmonto Frailty Scale', 'Cancer Patient Social Support Scale'. Data were analyzed using the t-test, Mann Whitney U test, Variance and Kruskall Wallis in independent groups. Results: It was determined that the patients participating in the study scored 69.46±14.09 from the total of the Care Dependency Scale, 7.81±3.99 from the total of the Edmonton Frailty Scale, 55.46±10.40 from the Trust Support sub-dimension of the Social Support Patient Form and its sub-dimensions, 51.92±9.47 from the Emotional Support sub-dimension, 42.39±8.56 from the Informational Support sub-dimension and 149.79±27.16 from the total of the Social Support Patient Form.