Geriatrik onkolojik hastalarda preoperatif kırılganlığın postoperatif deliryum üzerine etkileri
Effects of preoperative vulnerability on postoperative delirium in geriatric oncological patients
- Tez No: 658517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tüm dünya gibi ülkemizde de yaşlanan nüfusla birlikte cerrahi uygulanan yaşlı hasta grubu artmaktadır. Postoperatif deliryum; büyük cerrahi operasyon geçiren yaşlı hastalarda ameliyat sonrası en sık gelişen komplikasyonlardan biridir. Kırılganlık, neden ve sonuçları deliryum ile örtüşen yaygın bir geriatrik sendromdur. Bu iki geriatrik sendromun ortak riskleri ve sonuçları nedeniyle, kırılganlığın preoperatif değerlendirilmesinin ilerlemiş yaş, komorbiditeler, fonksiyonel bağımlılık gibi deliryum için belirlenen risklerin yanı sıra, postoperatif deliryum gelişimi hakkında prognostik bilgi sağlayıp sağlamadığı belirsizdir. Bu çalışmada, geriatrik onkolojik cerrahi uygulanan hastalarda preoperatif kırılganlık düzeyi ile postoperatif deliryum gelişimi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Etik kurul kararı alındıktan sonra çalışmaya Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji SUAM Anestezi Polikliniği'ne başvuran 65 yaş ve üstü gönüllü onamı verebilen, acil olmayan, elektif onkolojik cerrahi planlanan, ASA I-IV 168 hasta dahil edildi. Hastalara ameliyat öncesi Edmonton Kırılganlık Ölçeği uygulanarak toplam kırılganlık analiz skoru hesaplandı. Tüm hastaların anestezi yöntemi, operasyon süresi, intraoperatif invazif girişimler, kanama miktarı, kan transfüzyonu, postoperatif analjezi yöntemi ve kullanılan ilaçlar, preoperatif ve postoperatif hemoglobin, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri takip edilip kaydedildi. Postoperatif deliryum gelişimi Ramsay Sedasyon Skalası ≤4 olan hastalarda, ilk 48 saat içinde Konfüzyon Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirildi. Bulgular: Dört hasta çalışma dışı bırakıldı. Postoperatif 48 saat içinde deliryum gelişme oranı %22.6 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
With the aging population, the number of elderly patients requiring surgical treatment modalities are also increasing in the country as it is all around the world. Postoperative delirium is one of the most encountered complications in elderly patients who have had a major operation. Frailty syndrome is a common geriatric syndrome which shares similar causes and outcomes with delirium. Due to common risks and outcomes of these two geriatric syndromes, it is ambiguous that if preoperative evaluation of frailty possess prognostic value over postoperative delirium as well as its identified risk factors such as senility, comorbidities, dependency. In this study, we aimed to investigate the relationship between preoperative frailty index and postoperative delirium development in patients undergoing geriatric oncological surgery. Materials and Metods: Following ethics committee approval, a total of 168 subjects were selected from patients consulting to the Anesthesiology clinic in Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji SUAM who were over 65 years of age, planned to have elective oncological surgery, able to give an informed consent, given ASA score of I-IV and not in an emergent situation. Frailty index score of these patients was calculated preoperatively using Edmonton Frail Scale. Methods of anesthesia, duration of the operation, intraoperative invasive procedures, level of blood loss, blood transfusion, postoperative analgesic management, preoperative and postoperative levels of hemoglobin, liver and kidney function tests were studied and recorded. Confusion Assessment Method was utilised within 48 hours to determine postoperative delirium on patients whose Ramsay Sedation Scale was ≤4. Results: Four of the patients were excluded. Postoperative delirium was detected in %22.6 of the subjects.