Palyatif bakım servisinde yatan 65 yaş ve üzeri hastalarda malnütrisyon ve yaşam kalitesi ile mortalite arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between malnutrition and quality of life and mortality in patients 65 years and over hospitalized in palliative care service
- Tez No: 664634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÇİFCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Geriatri bilim dalı ile palyatif bakımın ortak amaçlarından biri yaşam kalitesini arttırmaktır. Palyatif bakımda yatan yaşlı insanlarda malnütrisyon önemli bir yer tutmaktadır. Çalışmamız sonunda, palyatif bakımdaki 65 yaş ve üstü hastalarda malnütrisyonlu kişilerin yaşam kalitesi düşük ve mortalitelerinde yüksek olması beklenmektedir. Materyal ve Metod: Çalışmaya Kasım 2019- Şubat 2020 tarihleri arasında T.C. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Bölümü İbni Sina Palyatif Bakım Servisinde yatmakta olan 65 yaş ve üstü hastalar dahil edildi. Aktif malignite öyküsü olan, son 3 ay içinde hastaneye yatış öyküsü olan, yazılı onam alınmayacak düzeyde demansı olan hastalar ve 65 yaş altı hastalar ise dışlanma kriteri olarak belirlendi. Cinsiyet, yaşı, özgeçmiş, beslenme şekli, hastaneye yatış nedeni, enfeksiyon hastalığının varlığı, onkolojik hastalık varlığı, MNA-SF, boy, kilo, VKİ, ön kol çevresi, baldır çevresi, kilo kaybı, albümin, CRP, D vitamini, yatış süresi, dekübit yara ve mortalite durumu bilgileri incelenmiştir. MNA-SF değerlendirme skoru toplamda 12 puan ve üzeri ise normal beslenenler olarak kabul edildi. Puanı 12'den düşük olanlar GLIM kriterlerine göre fenotipik ve etiyolojik kriterlerden herhangi birisine sahip olanlar malnütre olarak kabul edildi. Yaşam kalitelerini değerlendirmek üzere 13 soruluk OPQOL-brief anketi uygulanmıştır. Çalışkan ve ark. Tarafından Türkçe versiyonu olarak yayınlanan anket kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 68 hastanın %61,8'i erkek, %38,2'si kadındı. GLİM sınıflamaya göre 39 hastada (%57,4) malnütrisyon görülmüştür. GLİM sınıflamaya göre 29 hastada (%42,9) malnütrisyon gözlenmezken 23 hastada (%33,8) hafif ve 16 hastada (%23,5) ağır malnütrisyon belirlenmiştir. . Hastaların QOL toplam skor ortalaması 49,88±8,87 (min:19, maks:64) olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: One of the common goals of geriatric and palliative care is to increase the quality of life. Malnutrition has an important place in elderly people hospitalized in palliative care. At the end of our study, it is expected that the quality of life of malnourished people in palliative care patients 65 years and older will be low and their mortality is high. Materials and Methods: The study was conducted between November 2019 and February 2020 by international patients aged 65 and over hospitalized in Kırıkkale University Medical Faculty Internal Diseases Department Ibni Sina Palliative Care Service were included. Patients with a history of active malignancy, a history of hospitalization within the last 3 months, with dementia without written consent, and patients under 65 years of age were determined as exclusion criteria. Gender, age, history, diet, the reason for hospitalization, presence of infectious disease, presence of oncological disease, MNA-SF, height, weight, BMI, forearm circumference, calf circumference, weight loss, albumin, CRP, vitamin D, length of stay, decubitus wound, and mortality status information were examined. If the MNA-SF evaluation score was 12 points or more in total, it was accepted as those with normal nutrition. Those with a score lower than 12 and having any of the phenotypic and etiological criteria according to GLIM criteria were considered malnourished. A 13-question OPQOL-brief questionnaire was applied to evaluate the quality of life. Caliskan et al. The questionnaire published by the Turkish version was used. Results: 61.8% of 68 patients included in the study were male and 38.2% were female. Malnutrition was observed in 39 patients (57.4%) according to GLIM classification. While malnutrition was not observed in 29 patients (42.9%) according xiii to GLIM classification, 23 patients (33.8%) had mild malnutrition and 16 patients (23.5%) had severe malnutrition. . The mean QOL total score of the patients was calculated as 49.88 ± 8.87 (min: 19, max: 64).