Human papilloma virüs ve aşısı eğitimi ve farkındalık mesajlarının kadınların bilgi, sağlık inanç ve tarama davranışları üzerine etkisi
- Tez No: 913417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma; Human Papilloma Virüs ve aşısı eğitimi ve farkındalık mesajlarının kadınların bilgi, sağlık inanç ve tarama davranışları üzerine etkisini belirlemek amacıyla, Mart 2022-Eylül 2022 tarihleri arasında, randomize kontrollü çalışma modeli ile yapıldı. Örnekleme Çankırı ili Kurşunlu ilçesinde bulunan iki Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı ve çalışma kriterlerine uyan, rastgele seçilen, 64 müdahale 64 kontrol olmak üzere 128 kadın dahil edildi. Veriler çalışmaya katılmayı kabul eden kadınlardan Tanıtıcı Bilgi Formu, Human Papillomavirüs (HPV) Enfeksiyonu Bilgi Skalası ve Human Papilloma Virüsü ve Aşısına Yönelik Sağlık İnanç Modeli Ölçeği aracılığı ile toplandı. Araştırmada yer alan kadınların yaş ortalaması müdahale grubunda 45.3910.34, kontrol grubunda 45.6110.59 bulundu. HPVAY-SİMÖ son test alt boyut puan ortalamaları açısından müdahale ve kontrol grupları arasında anlamlı fark saptandı (p0.05). Human Papilloma Virüs (HPV) Enfeksiyonu Bilgi Skalası puan ortalamaları açısından müdahale ve kontrol grubu arasında son testte gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptandı (p0.05) bulundu.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with a randomized controlled study model between March 2022 and September 2022 in order to determine the effects of Human Papilloma Virus and vaccine education and awareness messages on women's knowledge, health beliefs and screening behaviours. The sample included 128 randomly selected women, 64 interventions and 64 controls, who registered to two Family Health Centers in the Kurşunlu district of Çankırı province and met the study criteria. Data were collected from women who agreed to participate in the study, using the Descriptive Information Form, the Human Papilloma Virus Knowledge Scale, and the Health Belief Model Scale for Human Papilloma Virus and Its Vaccination. The mean age of the women in the study was 45.39±10.34 in the intervention group and 45.61±10.59 in the control group. There was a significant difference between the intervention and control groups in terms of posttest sub-dimension mean scores of the Health Belief Model Scale for Human Papilloma Virus and Its Vaccination (p0.05). There was a statistically significant difference between the intervention and control groups in terms of the Human Papilloma Virus Knowledge Scale mean scores in the posttest (p0.05).