Tıp fakültesi öğrencilerinde human papilloma virus enfeksiyonu ve aşılaması farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of human papilloma virus infection and vaccination awareness in medical faculty students
  1. Tez No: 788253
  2. Yazar: DEMET KELLECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ENGİNYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin HPV enfeksiyonu ve HPV aşısı hakkındaki bilgi düzeyleri, tutum ve farkındalıklarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, tanımlayıcı nitelikte kesitsel bir araştırma olup Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2021 – 2022 eğitim öğretim döneminde öğrenim gören tıp fakültesi öğrencilerinin katılımı ile yürütülmüştür. Toplam 426 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara yüz yüze ve online anket yapılmış ve 14 sorudan oluşan sosyodemografik özellikler bölümü, 33 sorudan oluşan Human Papilloma Virüs (HPV) Bilgi Ölçeği ve 14 sorudan oluşan HPV Enfeksiyonu ve HPV Aşılaması Farkındalığının Değerlendirilmesi bölümünü cevaplamaları istenmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 426 öğrencinin yaş ortalaması 21,85 ± 2,23'tür ve %48,4'ü erkek, %51,6'i kadındır. %93'ü HPV (Human Papilloma Virus) enfeksiyonunu daha önce duyduğunu belirtmiş; çoğunluğu (%39,2) okul eğitimi sırasında derslerden veya ders kitaplarından bilgi almıştır. %80,5'i daha önce HPV aşısını duyduğunu ifade etmiş, yine çoğu (%39,2) okul eğitimi sırasında derslerden veya ders kitaplarından bilgi almıştır. Katılımcıların yalnızca %1.2 si (n=5) HPV aşısı yaptırmıştır ve yaptırmayanların çoğu (%37,9) yeterli bilince ve bilgiye sahip olmadığı için aşı yaptırmadığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study is to evaluate the knowledge levels, attitudes and awareness of the students studying at Ordu University Faculty of Medicine about HPV infection and HPV vaccine. Materials and Methods: This research is a descriptive cross-sectional study and was conducted with the participation of medical faculty students studying at Ordu University Faculty of Medicine in the 2021-2022 academic year. A total of 426 students were included in the study. Participants were surveyed face-to-face and online, and they were asked to answer the sociodemographic characteristics section consisting of 14 questions, the Human Papilloma Virus (HPV) Knowledge Scale consisting of 33 questions, and the Evaluation of HPV Infection and HPV Vaccination Awareness section consisting of 14 questions. Results: The mean age of the 426 students participating in the study was 21.85 ± 2.23 years and 48.4% were male and 51.6% were female. 93% of them stated that they had heard of HPV (Human Papilloma Virus) infection before; the majority (39.2%) received information from courses or textbooks during their school education. 80.5% stated that they had heard of the HPV vaccine before, and most (39.2%) received information from lessons or textbooks during their school education. Only 1.2% (n=5) of the participants had HPV vaccination, and most of those who did not (37.9%) stated that they did not get vaccinated because they did not have enough awareness and knowledge.