Sağlık bilimleri alanında okuyan öğrencilerin serviks kanseri ve human papilloma virüs aşısı hakkındaki bilgi, tutum ve farkındalık düzeyleri
Knowledge, attitudes and awareness levels of cervical cancer and human papilloma virus vaccine
- Tez No: 622375
- Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN ÇAĞLAR ÇITAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Serviks kanseri dünya genelinde kadınlarda görülme sıklığı ve kanserin neden olduğu ölümler açısından dördüncü sırada yer almaktadır. Human Papilloma Virüs (HPV), dünyada serviks kanserinin en önemli risk faktörü olarak kabul edilmektedir. HPV, cinsel yolla kolayca bulaşabilen en yaygın enfeksiyondur. HPV ile serviks kanseri arasındaki ilişkinin saptanması ve etkin tarama yöntemlerine rağmen serviks kanserinin görülme sıklığında azalma olmaması HPV aşısı ile korunmayı gündeme getirmiştir. Sağlık çalışanlarının bilgi ve önerilerinin ailelerin HPV aşılama kararlarını etkileyen en önemli etken olduğu bilinmektedir. Çalışmamızın temel amacı, Sağlık Bilimleri alanında okuyan öğrencilerin Serviks Kanseri ve HPV (Insan Papilloma Virüs) aşısı hakkındaki bilgi, tutum ve farkındalık düzeylerini belirlemektir. Aralık 2017-Aralık 2018 arasında Mersin Üniversitesi Tıp ve Hemşirelik Fakültelerinde okuyan 1101 öğrenci üzerinde anket yapılmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların demografik özelliklerine ait sorular, ikinci bölümde HPV, pap smear testi, HPV aşısı, sigara kullanımı ile serviks kanseri arasındaki ilişkiyi içeren bilgi soruları yer alırken üçüncü bölüm ise tutum/farkındalık ile ilgili sorulardan oluşmaktadır. Anket ile elde edilen veriler SPSS 21.0 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is the fourth most common cause of cancer death in women worldwide. Human papillomavirus (HPV) is accepted as the most important risk factor of cervical cancer in the world. HPV is the most common sexually transmitted infection. Detection of the relationship between HPV and cervical cancer and the lack of decrease in the incidence of cervical cancer despite effective screening methods have brought protection to the agenda with HPV vaccine. It is known that the knowledge and recommendations of healthcare workers are the most important factors affecting the HPV vaccination decisions of families. The main purpose of this study was to determine the knowledge, attitudes and awareness levels of cervical cancer and HPV (Human Papilloma Virus) vaccines in health sciences students. Between December 2017 and December 2018, 1101 students studying at Mersin University Medical and Nursing Faculties were interviewed. The survey consists of three parts. In the first part, the questions related to the demographic characteristics of the participants,in the second part, information questions about the relationship between HPV, pap smear test, HPV vaccine, smoking and cervical cancer are included, while the third part consists of questions about attitude / awareness. The data obtained from the questionnaire were analyzed with SPSS 21.0 statistical package program.