Farklı döviz kuru rejimleri altında faiz aktarım kanalının etkinliği: Türkiye ekonomisinden ampirik bulgular
Effectiveness of the interest rate transmission channel under different exchange rate regimes: Empirical findings from the Turkish economy
  1. Tez No: 913434
  2. Yazar: MERT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma Türkiye ekonomisi için faiz aktarım kanalının, farklı döviz kuru rejimleri altındaki etkinliğini incelemektedir. Eşik-VAR modelinin kullanıldığı çalışmada, 2002:01-2023:12 dönemi ele alınmıştır. Modelde kısa dönemli faiz oranı, nominal döviz kuru, sanayi üretim endeksi ve tüketici fiyat endeksi içsel değişkenler olarak, nominal döviz kurundaki yıllık yüzdece değişim ise eşik değişken olarak kullanılmıştır. Ampirik sonuçlar optimum eşik değerin %12.21 olduğunu göstermektedir. Yani nominal döviz kurunun söz konusu değer veya üzerinde artış göstermesi, yüksek döviz kuru rejiminin geçerli olduğu dönemler olarak tanımlanmaktadır. Bulgular Türkiye ekonomisi için faiz aktarım kanalının, sadece düşük döviz kuru rejiminde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effectiveness of the interest rate transmission mechanism under different exchange rate regimes in the Turkish economy. The study employs a threshold-VAR model, covering the period from 2002:1 to 2023:12. The model includes short-term interest rates, nominal exchange rate, industrial production index, and consumer price index as endogenous variables, and annual percentage change in the nominal exchange rate as the threshold variable. The empirical results indicate that an optimal threshold value of 12.21%. That is, increases in the nominal exchange rate at or above this value are defined as periods dominated by a high exchange rate regime. The findings imply that the interest rate transmission channel is only effective for the Turkish economy in the low exchange rate regime.