OECD ülkelerinde kamu Ar-Ge politikalarının özel sektör Ar-Ge yoğunluğuna etkileri: Panel eşik modelinden kanıtlar
The effects of public R&D policies on private sector R&D intensity in OECD countries: Evidence from the panel threshold model
- Tez No: 823332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERHAN BİLMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kamu ar-ge politikaları, özel sektör ar-ge yoğunluğunu artırmak, harekete geçirmek amacıyla 20.yy. ortalarından itibaren yoğun şekilde kullanılmıştır. Kullanılan politika aracı ve yoğunluğu, ülkeden ülkeye farklılık göstermekle beraber elde edilen sonuçlarda da farklılıklar ortaya çıkmıştır. Yaklaşık altmış yıllık bir dönem içerisinde, kamunun farklı ar-ge politikaları değerlendirilmiş ve bunlar arasında hangilerinin daha etkin oldukları araştırılmıştır. Literatürdeki çalışmalarda farklı görüşler savunulmuş ve bir politika üzerine genel bir uzlaşı sağlanamamıştır. Bu tez çalışmasının amacı, seçilmiş 26 OECD ülkesi ve 2007-2018 dönemi için özel sektör ar-ge yoğunluğu ile onun belirleyicileri arasında yer alan kamunun doğrudan sübvansiyonları ve vergi teşvikleri arasındaki ilişkinin, seçilmiş makroekonomik değişkenlerde (reel döviz kuru, tüketici fiyat endeksi, doğrudan sübvansiyon, vergi teşvikleri tespit edilecek bir ya da daha fazla kritik eşik değerine bağlı olarak oluşabilecek farklı rejimler nedeniyle, doğrusal olmayan bir özellik gösterip göstermediğini keşfetmektir. Bu amaçla ilk olarak Hansen (1999) tarafından önerilmiş dinamik olmayan panel eşik modeli kullanılmıştır. Reel döviz kuru ve tüketici fiyat endeksi rejimleri altında, doğrudan sübvansiyonların özellikle yüksek döviz kuru ve düşük tüketici fiyat endeksi rejimlerinde daha etkin olduğu, vergi teşviklerinin ise bu iki rejim ortamı altında sadece düşük rejim bölgelerinde daha etkin katkı sağladığı tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında, özel sektör ar-ge yoğunluğunu artırmak isteyen hükümetlerin reel döviz kuru ve tüketici fiyat endeksi gibi ekonomik ortamların mevcut seviyelerini dikkate alması gerektiği, özellikle yüksek rejim bölgelerinde doğrudan sübvansiyon politikasının daha fazla oranda kullanılmasının ve bunu vergi teşviklerinin takip etmesi gerektiği politika yapıcılar için önerilmektedir. Ayrıca, doğrudan sübvansiyon ve vergi teşvikleri rejim ortamlarında her iki politika aracı için birbirlerini tamamlayıcı etkileri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Public R&D policies have been used intensively since the middle of the 20th century in order to increase the effects of private sector R&D and to take action. Although the policy tool and intensity used differ from country to country, there are also differences in the results obtained. In a period of about sixty years, different R&D policies of the public sector were evaluated and it was investigated which ones were more effective. Different views have been advocated in the studies in the literature and a general consensus on a policy has not been achieved. The aim of this thesis is to determine the relationship between private sector R&D intensity and public sector direct subsidies and tax incentives, which are among its determinants, in selected macroeconomic variables (real exchange rate, consumer price index, direct subsidies, tax incentives) and to determine one or more critical thresholds for 26 selected OECD countries and the period 2007-2018. It is to discover whether it exhibits a nonlinear feature due to different regimes that may occur depending on its value. For this purpose, the non-dynamic panel threshold model, first proposed by Hansen (1999), was used. Under the real exchange rate and consumer price index regimes, direct subsidies were found to be more effective especially in high exchange rate and low consumer price index regimes, while tax incentives were found to be more effective only in low regime regions under these two regimes. In the light of these findings, it is suggested to policy makers that governments that want to increase private sector R&D intensity should consider the current levels of economic environments such as real exchange rate and consumer price index, especially in high regime regions, use the direct subsidy policy more and support this with tax incentives policy. It may also find that both policy instruments are complementary in direct subsidy and tax incentive regimes.