Kültürel coğrafya açısından Güneydoğu Anadolu mutfağı
Southeastern Anatolian cuisine in terms of cultural geography
  1. Tez No: 913511
  2. Yazar: SİBEL ÖZÜTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYARTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Geography, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
İnceleme sahası yerleşim tarihi antik çağlara kadar uzanan ve ilk yerleşmelerin kurulduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesidir. Çalışma konusu ise yaşamın vazgeçilemez unsuru olan beslenme kültürüdür. Barınma, beslenme gibi vazgeçilmez unsurların ilk öğrenildiği saha olan inceleme bölgesi dünya medeniyet coğrafyasının tarihi bakımından çok değerli bilgiler içermektedir. İnceleme sahası verimli hilalin hemen sınırında, Anadolu ve Mezopotamya uygarlıklarının etkileşim alanında kültürel yükselmenin en zirve örneği olarak dikkat çeker. Hitit ve Urartu etkisiyle Anadolu; Asur, Sümer, Babil etkisiyle de Mezopotamya medeniyetlerinin izlerini taşır. Coğrafi zenginlikler özellikle vejetasyon çeşitliliği, yemek kültürünü dikkate değer olarak şekillendirmiştir. Halihazırda var olan yemek çeşitliliği beslenme sorununu çözmekle kalmaz büyük bir medeniyet gelişim serüvenini de ortaya koyar. Bir yanda çöl, öte ayanda step ve çalı biyomları, yine diğer yanda Türk, Kürt, Arap, Fars, Ermeni gibi milletler ile İslam, Hıristiyan ve Süryani gibi dinlerin kaynaştığı lokasyon bu değerlerin en nadide örnekleri ile donatımılmıştır. O nedenle kültür ve gastronomi turizmine de konu olur.
Özet (Çeviri)
The study area is the Southeastern Anatolia Region, where the settlement history dates back to ancient times and where the first settlements were established. The subject of study is nutrition culture, which is an indispensable element of life. The study area, which is the first area where indispensable elements such as shelter and nutrition are learned, contains very valuable information about the history of the geography of world civilization. The study area, right on the border of the fertile crescent, attracts attention as the peak example of cultural rise in the interaction area of Anatolian and Mesopotamian civilizations. Anatolia under the influence of Hittite and Urartian; It also bears the traces of Mesopotamian civilizations with the influence of Assyria, Sumer and Babylon. Geographical riches, especially vegetation diversity, have shaped the food culture in a remarkable way. The existing food diversity not only solves the nutritional problem but also reveals a great civilizational development adventure. The location, where there is a desert on one side, steppe and bush biomes on the other, and nations such as Turkish, Kurdish, Arab, Persian, Armenian and religions such as Islam, Christian and Assyrian, on the other hand, is equipped with the rarest examples of these values. Therefore, it is also the subject of cultural and gastronomy tourism.