Yetişkinlerde torakal kifoz ve lumbar lordoz derecelerinin referans aralığı
Reference range of thorasic kyphosis and lumbar lordosis in adults
- Tez No: 913555
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER ÖZYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkiye'de yaşayan asemptomatik yetişkinlerde spinal sagital hizalanmanın yaş, cinsiyet, boy ve kilo ile ilişkili normatif değerlerini belirlemek ve bu parametrelere göre değişiklikleri araştırmak amacıyla, yaşları 18-62 arasında değişen 404 asemptomatik yetişkin çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar yaş, cinsiyet ve vücut kütle indeksine (VKİ) göre gruplara ayrıldı. Torakal kifoz ve lumbal lordoz açıları dik duruş pozisyonunda C7-S2 vertebra aralığından Spinal Mouse (IDIAG M360) cihazı ile değerlendirildi. Kas İskelet sistemine ait semptomların belirlemesinde İskandinav Kas İskelet Sistemi Sorgusu, disabilite düzeyinin değerlendirilmesinde ise Oswestry Disabilite İndeksi kullanıldı. Çalışma sonucunda, kadın ve erkek katılımcıların lumbar lordoz dereceleri arasında anlamlı farklılık görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
To determine the normative values of spinal sagittal alignment in relation to age, gender, height and body weight in asymptomatic adults living in Turkey and to investigate the changes according to these parameters, 404 asymptomatic adults aged between 18-62 years were included in the study. Participants were divided into groups according to age, gender and body mass index (BMI). Thoracic kyphosis and lumbar lordosis angles were evaluated with the Spinal Mouse (IDIAG M360) device from the C7-S2 vertebral space in the upright position. The Nordic Musculoskeletal Questionnaire was used to determine musculoskeletal symptoms, and the Oswestry Disability Index was used to evaluate the level of disability. A significant difference in lumbar lordosis angle was observed between male and female participants (p < 0.05). There was no significant correlation between age and angle of thoracic kyphosis and lumbar lordosis (p>0.05). A negative weak significant correlation was found between lumbar angle and body weight and height (p < 0.05). Only in female participants, thoracic kyphosis angle increased with increasing body weight.