Multipl skleroz hastalarında sanal gerçeklik teknolojisi kullanımının uyku kalitesi ve mental iyi oluş durumuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the use of virtual reality technology on sleep quality and mental well-being in multiple sclerosis patients
- Tez No: 913556
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nöroloji, İç Hastalıkları, Nursing, Neurology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu araştırma multipl skleroz hastalarında sanal gerçeklik teknolojisi kullanımının uyku kalitesi ve mental iyi oluş durumuna etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Ön test-son test modelli randomize kontrollü olarak planlanan bu çalışma Haziran 2023- Aralık 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Uygulama Şubat-Eylül 2024 tarihleri arasında, Erzurum Şehir Hastanesine başvuru yapan Multipl Skleroz tanılı bireyler ile gerçekleştirildi. 21 deney, 22 kontrol grubu olmak üzere toplam 43 hasta ile tamamlanan araştırmada deney grubuna 6 hafta boyunca haftada 2 kez sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak 3600 doğa videoları izletilmiştir. Veri toplama aracı olarak Hasta Tanıtım Formu, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMİOÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Uygulama öncesi deney ve kontrol grubunun PUKİ ve WEMİOÖ puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study evaluated the effect of virtual reality technology use on sleep quality and mental well-being in patients with multiple sclerosis. Material and Method: This randomized controlled study with the pretest-posttest model was conducted between June 2023 and December 2024. The application was carried out between February and September 2024 with individuals diagnosed with Multiple Sclerosis who applied to Erzurum City Hospital. In the study, which was completed with 43 patients (21 experimental and 22 control groups), the experimental group was shown 3600 nature videos using virtual reality glasses twice a week for 6 weeks. Patient Information Form, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and Warwick-Edinburgh Mental Well-being Scale (WEMWBS) were used as data collection tools. Results: It was determined that there was no significant difference between the mean scores of PSQI and WEMWBS of the experimental and control groups before the intervention (p>0.05).