Metaverse temelli öğrenme süreçlerine yönelik öğretmen deneyimi: Spatial örneği
Teacher's experience on metaverse-based learning processes: Spatial example
- Tez No: 913566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışma öğretmenlerin Metaverse temelli öğrenme süreçlerine yönelik deneyimlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Samsun ili içerisinde MEB'e bağlı olarak görev yapan 7 öğretmen ile yürütülmüştür. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması uygulanmıştır. Araştırma 3 aşamada yürütülmüş ve toplam 20 hafta sürmüştür. Araştırmada öğretmenler tarafından Spatial uygulaması üzerinde 7 farklı öğrenme ortamı tasarlanmış ve bu ortamlarda tekrar dersleri yapılmıştır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formları ve gözlem formu üzerinden toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular: Bulgular, öğretmenlerin Metaverse temelli öğrenme ortamlarına dair olumlu ve olumsuz görüşlerinin olduğunu ortaya koymaktadır. Tasarlanan öğrenme ortamlarında daha çok 3D modeller ve oyunlarla etkileşimde bulunulmuştur. Ayrıca oyunlaştırma tekniğinin bu ortamlarda daha uygulanabilir olduğu belirtilmiştir. Bu öğrenme ortamlarına yazı tahtası aracının ve uygulama dersleri için gerekli materyallerin eklenmesinin gerekliliği savunulmuştur. Öğretmenler tasarlanan ortamlarda sınıf hakimiyeti konusunda diğer uzaktan eğitim araçlarına göre daha kontrollü olabildiklerini belirtmişlerdir. Öğretmenin bu ortamlarda rehber rolünü üstlenmesi, bu ortamların etkileşim seviyesinin diğer uzaktan eğitim araçlarının etkileşim seviyesine göre daha yüksek olduğu ve Metaverse temelli öğrenmenin yüz yüze eğitimle beraber yürütülmesi gerektiği belirtilmiştir. Sonuçlar: Spatial uygulamasında yürütülen ders sürecinde öğrenci- materyal etkileşiminin bu ortamlarda yüksek olduğu görülmüştür. Öğretmen-öğrenci etkileşiminin ise internet altyapısı sorunları ve avatarların yüz ifadelerinin olmaması nedenleriyle olumsuz etkilendiği görülmüştür. Etkileşimli sınıf ortamları oluşturulabilmesi için öğretmenlerin; Metaverse, Web 2.0 ve Web 3.0 araçları hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir. Metaverse temelli öğrenme ortamlarının öğretmenlerin web temelli uzaktan eğitime karşı olumlu tutum geliştirmelerine katkı sağlayacağı ve hibrit eğitim modeline geçiş yapılmasının gerekliliğine dair sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to reveal teachers' experiences regarding Metaverse-based learning processes. Method: Method: The study was conducted with 7 teachers working under the Ministry of Education in Samsun province in the 2023-2024 academic year. In the study, a case study, one of the qualitative research approaches, was applied. The research was conducted in 3 stages and lasted a total of 20 weeks. In the research, 7 different learning environments were designed by teachers on the Spatial application and revision lessons were held in these environments. Research data was collected through semi-structured interview forms and observation forms. The collected data were analyzed using the content analysis method. Findings: The findings reveal that teachers have positive and negative opinions about Metaverse-based learning environments. In the designed learning environments, interaction was mostly made with 3D models and games. It has also been stated that the gamification technique is more applicable in these environments. It has been advocated that the whiteboard tool and the necessary materials for practice courses should be added to these learning environments. Teachers stated that they could be more controlled in terms of classroom dominance in the designed environments compared to other distance education tools. It has been stated that the teacher should assume the role of guide in these environments, the interaction level of these environments is higher than the interaction level of other distance education tools, and Metaverse-based learning should be carried out together with face-to-face education. Conclusions: It has been observed that student-material interaction is high in these environments during the lesson conducted in Spatial application. It was observed that teacher-student interaction was negatively affected due to internet infrastructure problems and the lack of facial expressions of the avatars. In order to create interactive classroom environments, teachers; Metaverse needs to be informed about Web 2.0 and Web 3.0 tools. It has been concluded that Metaverse-based learning environments will contribute to teachers' development of positive attitudes towards web-based distance education and that a transition to a hybrid education model is necessary.