Heykelin dijital mekanda modelleme süreci ve form çözümlemeleri
Modeling process and form analysis of the sculpture in digital space
- Tez No: 913565
- Danışmanlar: DOÇ. HALİL DAŞKESEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Günümüzde dijital sanat, teknolojik ilerlemelerin etkisiyle önemli bir evrim geçirmektedir. Bilgisayarlar ve özel yazılımlar gibi teknolojiler, sanatçılara yaratıcılıklarını ifade etmek için yeni araçlar sunmaktadırlar. Bu durum sanatçılara çalışmalarının üretim sürecinde büyük ölçüde kolaylık ve zaman tasarrufu sağlamaktadır. Dijital ortamda üretilen eserler kolayca düzenlenebilir ve paylaşılabilir, bu da sanatçılara daha geniş bir izleyici kitlesiyle etkileşim kurma fırsatı sunmaktadır. Dijital sanatın kullanım alanları oldukça geniştir. Birçok sanatçı, dijital teknolojileri resim, heykel, video sanatı, animasyon ve interaktif enstalasyonlar gibi çeşitli disiplinlerde kullanarak benzersiz eserler yaratabilmektedir. Özellikle interaktif sanat, izleyicilerle etkileşime geçebilen ve onların katılımını sağlayan eserlerin yaratılmasına imkân tanımaktadır. Böylelikle sanat deneyimini daha ulaşılabilir ve kişisel hale getirebilmektedir. Dünya genelinde birçok örnek, dijital sanatın yaratıcı potansiyelini ve etkisini göstermektedir. Örneğin, görsel efektler ve dijital manipülasyonun kullanımıyla oluşturulan Hollywood filmleri, sanat ve teknolojinin birleşimini sergilemektedir. Ayrıca, dijital sanat galerileri ve sergileri giderek daha popüler hale gelmektedir, bu da dijital sanatın geleneksel sanat ortamlarında da kabul gördüğünü göstermektedir. Dolayısıyla günümüzde dijital teknolojilerin sanat eseri üretiminde kullanılması, sanatçılara daha fazla yaratıcı özgürlük ve esneklik sunar. Bu, sanatın daha çeşitli ve erişilebilir hale gelmesine katkıda bulunurken, aynı zamanda sanat deneyimini daha zengin ve etkileyici hale getirir. Sonuç olarak heykel sanatında da üretim süreci, geleneksel yöntemlerden dijital teknolojilere doğru kaymaktadır. Özellikle dijital teknolojinin üç boyutlu üretim olanakları, heykel yapımında devrim niteliğinde değişiklikler getirmiştir. Nitekim bu değişim ile heykelin üretim sürecinden, sergileme koşullarına, tasarımdan kullanılacak malzemeye kadar her aşamayı etkilemektedir. Bu bağlamda heykelin modelleme süreci ve form çözümleme pratiği tezin ana eksenini oluşturmaktadır. Ayrıca, farklı sanatçılardan görsel örneklerle günümüz dijital ortamında heykel yapımının mevcut durumu ve bu teknolojilerin uygulamalardaki önemi değerlendirilmektedir. Deneysel ve uygulama pratiği zemininde eser metni olarak hazırlanan bu araştırmada, teknolojik temelli sanatsal üretim biçimlerinin çağdaş sanat anlayışı ile üretim pratiklerinin çeşitliliğine ve yöntemine dikkat çekilmesi, sanatçıların modelleme ve form anlayışlarına alternatifler önermesi hedeflenmiştir. Ek olarak bu çalışma, üç boyutlu dijital teknolojinin heykel formu oluşturma sürecindeki kullanımını, bu teknolojinin sunduğu avantajları ve dünya genelinde bu teknolojiyi kullanan sanatçılar ile benzer üretim yöntemlerinin benimsenerek uygulamasının yapıldığı yapıt örneklerinden oluşan özgün bir sergileme sürecini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world, digital art is undergoing a significant evolution due to the influence of technological advancements. Technologies such as computers and specialized software offer artists new tools to express their creativity. This provides artists with great convenience and time savings during the production process of their works. Works produced in a digital environment can be easily edited and shared, which offers artists the opportunity to engage with a broader audience. The applications of digital art are quite extensive. Many artists are able to create unique works by using digital technologies in various disciplines such as painting, sculpture, video art, animation, and interactive installations. Especially interactive art allows the creation of works that can engage and involve viewers, making the art experience more accessible and personal. Many examples around the world demonstrate the creative potential and impact of digital art. For instance, Hollywood films created through the use of visual effects and digital manipulation showcase the blend of art and technology. Additionally, digital art galleries and exhibitions are becoming increasingly popular, indicating that digital art is also being accepted in traditional art environments. Therefore, the use of digital technologies in the creation of artwork today offers artists greater creative freedom and flexibility. While this contributes to making art more diverse and accessible, it also enriches and intensifies the art experience. As a result, the production process in sculpture is also shifting from traditional methods to digital technologies. The three-dimensional production possibilities provided by digital technology have brought revolutionary changes in sculpture making. Indeed, this shift affects every stage of the process, from the production to the exhibition conditions, from design to the materials used. In this context, the modeling process and form analysis practice of sculpture form the main axis of this thesis. Additionally, the current state of sculpture making in today's digital environment and the importance of these technologies in applications are evaluated through visual examples from different artists. This research, prepared as a text on experimental and practical application, aims to draw attention to the diversity and methods of technological-based artistic production forms in contemporary art practices and to propose alternatives to artists' approaches to modeling and form. Furthermore, this study encompasses an original exhibition process consisting of examples of works that adopt similar production methods by artists using three-dimensional digital technology in the process of creating sculpture forms and highlights the advantages offered by this technology.