Çentikli ve korozyonlu ince cidarlı çelik tankların burkulma davranışlarının incelenmesi
Investigation of buckling behavior of thin-walled steel tanks with dents and corrosion
- Tez No: 913579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHYAR MAALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnce cidarlı çelik yapılar, yüksek dayanım/ağırlık oranlarıyla bilinse de mekanik ve kimyasal etkenlerden dolayı meydana gelen hasarlara karşı oldukça hassaslardır. Bu tür yapılarda gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar, yapıların sınırlı kalınlıkları nedeniyle hızlandırılmış bozulmalara yol açabilmekte ve bu da onları korozyon etkilerine karşı savunmasız hale getirmektedir. Bu çalışmada, ince cidarlı, 0.45 mm kalınlığında çelik levhalardan üretilmiş silindirik çelik tankların burkulma kapasitesi üzerindeki korozyon ve çentiklerin birleşik etkileri incelenmiştir. Numuneler, gerçekçi yapısal davranışları yansıtmak amacıyla r/t oranı 445 olacak şekilde hassas bir şekilde üretilmiştir. Bu çalışma, özellikle %2,5 ve %5 hidroklorik asit çözeltilerinin neden olduğu korozyonla ortaya çıkan kimyasal etkileşimlere odaklanılmıştır; bu korozyon oranı, oksidasyon, metal kaybı ve sonuç olarak malzemenin stabilite ve mukavemetinde değişikliklere yol açmıştır. Mekanik kusurları taklit etmek amacıyla, kabuk kalınlığı t'nin bir katı, iki katı ve üç katı derinliklerde çentikler uygulanmıştır. Ayrıca, bu çalışmada elde edilen deneysel veriler teorik formülasyonlarla ve literatürdeki bir çalışmanın sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Çalışma hem korozyonun hem de çentiklerin çelik kabukların burkulma kapasitesini önemli ölçüde azalttığını ve bu faktörlerin birleşik etkilerinin yapısal performans üzerinde kritik bir rol oynadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Thin-walled steel structures, known for their high strength-to-weight ratios, are highly susceptible to damage caused by mechanical and chemical factors. The chemical reactions occurring in such structures can lead to accelerated degradation due to their limited thickness, leaving them particularly vulnerable to the effects of corrosion. This study investigates the combined effects of corrosion and dents on the buckling capacity of thin-walled cylindrical steel tanks fabricated from 0.45 mm thick steel sheets. The specimens were precisely manufactured to achieve an r/t ratio of 445, ensuring realistic structural behavior. The study particularly focused on the chemical interactions resulting from corrosion induced by 2.5% and 5% hydrochloric acid solutions. This corrosion led to oxidation, material loss, and ultimately, changes in the stability and strength of the material. To simulate mechanical imperfections, dents with depths equal to one, two, and three times the shell thickness were applied. Additionally, the experimental results obtained in this study were compared with theoretical formulations and a previous study from the literature to evaluate the accuracy and applicability of these approaches. The findings revealed that both corrosion and dents significantly reduced the buckling capacity of the steel shells, highlighting the critical role of these combined factors in influencing structural performance.