Hemşirelerin port kateter uygulamalarıyla ilgili bilgi ve uygulamalarının değerlendirirlmesi
Evaluation of nurses' knowledge and practicesrelated to port catheter
  1. Tez No: 913578
  2. Yazar: NİLAY AYBERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışma, hemşirelerin port kateter ile ilgili bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini Türkiye genelinde hastanelerde çalışan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 1485 hemşire oluşturdu. Veriler“Sosyo-Demografik Özellikler Formu”ve“Port Kateter Uygulaması İle İlgili Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu”kullanılarak toplandı. İstatistiksel analizler için SPSS 24 (Statictial Program For Social Sciences) paket programı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Örneklemi oluşturan hemşirelerin %56,4'ü 24-34 yaş aralığındadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned as a descriptive and cross-sectional study to determine the knowledge and practices of nurses about port catheter. Materials and Methods: The study sample consisted of 1485 nurses working in hospitals throughout Turkey and fulfilling the inclusion criteria. Data were collected using the 'Socio-Demographic Characteristics Form' and the 'Port Catheter Application Information Level Assessment Form'. Statistical analyses were performed using SPSS 24 (Statictial Program For Social Sciences) package programme. Results: Among the nurses in the sample, 56.4% were between the ages of 24-34 years.