Akut bronşiolit tanısı ve hastalık şiddetinin belirlenmesinde yenimarkerlerin rolü
The role of new signs in diagnosing acute bronchiolitis anddetermining disease severity
- Tez No: 913582
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAH BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Akut bronşiolit, 2-5 yaş arası çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen alt solunum yolu hastalığıdır. Prematüre bebeklerde, down sendromu, nöromüsküler bozuklukları veya kardiyopulmoner hastalığı olanlarda, immün yetmezliğe sahip hastalarda daha ağır seyreder ve hayatı tehdit edici olabilir. 5 yaş altı çocuklarda önemli mortalite nedeni olarak gösterilmektedir. Hastalığın sebebi olarak % 85 oranında RSV (Respiratuvar Sistinyal Virüs) ile birlikte farklı viral patojenler de gösterilmektedir. ABI3 (Human ABI gene family member 3), CLEC12B (Human C-type lectin domain family 12, member B), DDIT4L (Human DNA damage inducible transcript 4 like), ZFP1 (Human zinc finger protein 1), PIAS4 (Human protein inhibitor of activated STAT4), PPP2R4 (Human protein phosphatase 2A activator regulatory subunit 4), WDR33 (Human WD Repeat-Containing Protein 33) ve IDO (Human Indoleamine 2,3- Dioxygenase) yakın zamanda keşfedilmiş ve immün yanıtların düzenlenmesinde görevli proteinlerdir. Çalışmamız akut bronşiolit hastalığının patogenezinin aydınlatılmasına katkı sağlamak ve hastalık şiddetinin belirlenmesinde yeni belirteçler keşfedebilmek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Acute bronchiolitis is a lower respiratory tract disease that can also be seen in children aged 2-5 years and adults. It progresses more severely and can be life-threatening in premature infants, patients with Down syndrome, neuromuscular disorders, cardiopulmonary disease, or immunodeficiency. It is recognized as a significant cause of mortality in children under 5 years old. The primary cause of the disease is attributed to Respiratory Syncytial Virus (RSV) in 85% of cases, along with various other viral pathogens. Recently discovered proteins such as ABI3 (Human ABI gene family member 3), CLEC12B (Human C-type lectin domain family 12, member B), DDIT4L (Human DNA damage inducible transcript 4 like), ZFP1 (Human zinc finger protein 1), PIAS4 (Human protein inhibitor of activated STAT4), PPP2R4 (Human protein phosphatase 2A activator regulatory subunit 4), WDR33 (Human WD Repeat-Containing Protein 33), and IDO (Human Indoleamine 2,3-Dioxygenase) are involved in regulating immune responses. This study was conducted to contribute to understanding the pathogenesis of acute bronchiolitis and to identify novel markers that could help determine the severity of the disease.