Allerjik rinit tanısında epikütan multitest ile spesifik IgE ve diğer tanı yöntemlerinin karşılaştırılması
The Comparison of epicutaneaus multitest with specific IgE and other diagnostic methods in the diagnosing allergic rhinitis
  1. Tez No: 91361
  2. Yazar: BELMA TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
87 ÖZET Allerjik Rinit Tanısında Epikütan Multitest ile Spesifik IgE ve Diğer Tanı Yöntemlerinin Karşılaştınlması Allerjik rinit, günümüzde en sık görülen allerjik hastalıktır. Duyarlı olunan allerjene bağlı olarak, mevsimsel ya da perennial özellik gösterebilir. Tanıda, iyi bir anamnez ve fizik muayene oldukça yol göstericidir. Ancak duyarlı olunan allerjenin saptanabilmesi için çoğu kez laboratuvar incelemelerine başvurmak gerekir. Kişide var olan allerjen duyarlılığı; cilt testlerinde ortaya çıkan reaksiyon, veya spesifik IgE düzeylerindeki artışın gösterilmesiyle mümkündür. Çalışmamızda; allerjik rinit tanısı konan olgularda (çalışma grubu), detaylı bir anamnez, anterior rinoskopik ve endoskopik muayeneyi takiben, total IgE düzeyleri, periferik kan ve nazal sekresyonlarda eozinofîli gibi atopiye işaret edebilecek incelemeler yanında; allerjen duyarlılığının saptanması amacıyla, cilt testi olarak epikütan Multitest yapılmış ve allerjen spesifik IgE düzeyleri incelendi. Elde edilen veriler sağlıklı erişkinlerden oluşan bir grubun (kontrol grubu) verileriyle karşılaştırılarak değerlendirildi. Her bir grupta 27 olgu (10 erkek, 17 kadın) olmak üzere toplam 54 olgu incelemeye alındı. Çalışma ve kontrol gruplarında yaş ortalamaları, sırasıyla 29.96±12.17 ve 31.14±9.58 olup aralarında anlamlı fark yoktu (pX).05). Çalışma grubunda yer alan 27 olgunun semptomları sorgulandığında; 18'inin (% 66.6) mevsimsel; 9'unun (% 33.4) ise perennial allerjik rinit ile uyumlu olduğu saptandı. Perennial rinit ile uyumlu olanlardan mevsimsel alevlenme gösteren olgu sayısı ise 4 (% 14.8) idi. Çalışma grubunda bulunan olgularda ortalama hastalık süresi 5.6±6.2 yıl olarak saptandı. Bu gruptaki olgularda en sık görülen semptomlar burun tıkanıklığı ve hapşırık (% 89); anterior rinoskopik muayenede ise, en sık saptanan bulgular, konka ödemi ve seröz akıntı (% 67) olarak bulundu. Çalışma grubunda yer alan olguların ortalama total IgE düzeyi 362.03+207. 12 IU/ml olup; kontrol grubunun total IgE düzeylerinden (96.77±148 IU/ml) istatistiksel olarak yüksek bulundu (PO.0001). Mikroskop ile yapılan incelemelerde ise, periferik yaymada eozinofil oram çalışma grubunda % 4.9±3.4; kontrol grubu'nda % 2.2±2.9 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
89 SUMMARY The Comparison of Epicutaneous Multitest with Specific IgE and Other Diagnostic Methods in the Diagnosing Allergic Rhinitis Allergic rhinitis, is the most commonly seen allergic disease. It may be seasonal or perennial due to sensitized allergen. Taking a detailed history is essential to diagnose. However, in order to determine the sensitized allergen, it is frequently necessary to consult on labaratory investigations. It is possible to demonstrate the existance of allergen sensitivity by reactions arising in skin test or increament in specific IgE level. In our study, the investigations which demonstrated the total IgE levels, peripheric blood and nasal sacretions eosinophilia were done in patients with allergic rhinitis (study group). Following detailed history and anterior rhinoscopic and endoscopic examination; epicutaneous Multitest was administered as a skin test and allergen specific IgE levels were examined to determine the allergen sensitivity. Data were compared with those obtained from healthy adults (control group). Twenty seven cases (10 males, 17 females) in both groups of total 54 cases were studied. In the study and control groups the mean ages were 29.96±12.17 and 31.14±9.58 years respectively. The difference between the ages was not statistically significiant (p>0.05). When the symptoms of 27 cases which included in the study group were quastioned, it was determined mat 18 cases (66.6 %) were consistent with seasonal, 9 (33.4 %) were consistent with perennial allergic rhinitis. The number of cases which showed seasonal aggravation were 4 (14.8 %) in patients consistent with perennial allergic rhinitis. The mean duration of disease was calculated as 5.6±6.2 years. The most commonly seen symptoms in this group were nasal obstruction and sneezing (89 %); the most commonly found signs in the anterior rhinoscopic examination were edema of the turbinnates and serious secretion (67 %). The mean total IgE levels in the study group was 362,03±207.12 IU/ml.