İntraperitoneal ve sistemik kemoterapinin bakteri translokasyonu ve periton savunma mekanizmaları üzerine etkisi
Effects of intraperitoneal and systemic chemotherapy on bacterial translocation and peritoneal defense mechanisms
- Tez No: 91360
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH AĞALAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
41 ÖZET: intraperitoneal ve sistemik kemoterapinin periton savunma mekanizmaları ve bakteri translokasyonuna olan etkilerini ortaya koymak amacı ile yapılan çalışmada her birinde 10 adet Wistar Albino cinsi rat bulunan dört grup kullanıldı. Gruplar intraperitoneal kemoterapi, sistemik kemoterapi, kontrol grupları olarak belirlendi. Gruplarda fagositik aktivite, bakterisidal aktivite, periton hücre sayısı ve tipleri, periferik kanda lökosit sayısı ve bakteri translokasyonu çalışıldı. Bakteri translokasyonu mezenter lenf nodu, karaciğer, dalak ve çekumda çahşıldı. Deneyin sonucunda sistemik kemoterapinin fagositik aktiviteyi, bakterisidal aktiviteyi bozduğu, periferik kanda lökosit sayışım azalttığı, peritonda hücre sayışım azalttığı ancak hücre dağılımında değişiklik oluşturmadığı ve bakteri translokasyonuna neden olduğu saptandı. intraperitoneal kemoterapi ise fagositik aktiviteyi bozarken bakterisidal aktiviteye olumsuz etki göstermiyordu, intraperitoneal kemoterapinin de periferik kanda lökosit sayışım azalttığı, peritonda hücre sayışım azaltırken hücre dağılımı üzerine etki göstermediği görüldü. Bakteri translokasyonu üzerine ise intraperitoneal kemoterapinin olumsuz bir etki göstermediği saptandı. Sonuç olarak bu deney modelinde sistemik ve intraperitoneal kemoterapinin peritoneal savunma mekanizmalarım bozduğu söylenebilir. Diğer42 taraftan ise bakteri translokasyonunu sadece sistemik kemoterapinin neden olduğu ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY The aim of the study was to show the effects of intraperitoneal and systemic chemotherapy on peritoneal defense mechanisms and bacterial translocation. Four groups of Wistar Albino rats, ten animals in each, were used in the study. The groups consisted of; intraperitoneal chemotherapy, systemic chemotherapy, and their controls. Phagocytic activity, bactericidal activity, peritoneal total cell numbers and morphology, peripheral blood leukocyte count and bacterial translocation were studied. Tissue samples of mesenteric lymph node, liver, spleen and cecum were cultured for bacterial translocation. In the systemic chemotherapy group phagocytic activity, bactericidal activity, peripheral and peritoneal leukocyte numbers were decreased. Morphology of the peritoneal cell was not affected. The gut was found to be more vulnerable to bacterial translocation. Intraperitoneal chemotherapy decreased the phagocytic activity, peripheral and peritoneal leukocyte numbers but did not have any affect on the bactericidal activity and peritoneal cell morphology. Unlike the systemic chemotherapy, bacterial translocation was not detected. As a result, both systemic and intraperitoneal chemotherapy have detrimental effects on the peritoneal defense mechanisms in experimental44 condition. On the other hand, only the systemic chemotherapy caused to the bacterial translocation.