Peritoneal diyaliz ile ilişkili peritonit geçiren hastaların klinik, biyokimyasal, mikrobiyolojik verilerinin ve sağkalımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical, biochemical, microbiological data and survival of patients with peritoneal dialysis-associated peritonitis
- Tez No: 913633
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA DİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Son dönem böbrek hastalığında kullanılan böbrek yerine koyma tedavi seçeneklerinden birisi periton diyalizidir (PD). Peritonit, bu hastalarda ciddi morbidite ve mortaliteye, uzun vadede teknik yetersizliğe, bazen de hemodiyalize (HD) geçmeye neden olabilen önemli bir enfeksiyöz komplikasyondur. Bu çalışmada, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi (OMÜTF) Diyaliz Ünitesi'nde PD tedavisi gören ve PD ilişkili peritonit tanısı koyulan hastaların klinik, biyokimyasal, mikrobiyolojik verileri ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2012-Aralık 2023 tarihleri arasında PD tedavisi ile takip edilen 18 yaş üzerindeki hastalar çalışmaya dahil edildi. Verilerin elde edilmesinde OMÜTF diyaliz ünitesindeki hasta kayıtları ve elektronik veri tabanı kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri, tedavi sonuçları retrospektif olarak kaydedildi. Bulgular: 12 yıllık dönemde 115 PD hastasının 59'unda toplam 91 peritonit atağı gelişti. 115 hastanın 71'inde (%61,7) PD modalitesi olarak SAPD (Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi) tercih edilirken, hastaların 44'ünde (%38,3) PD modalitesi tercihi APD (Aletli Periton Diyalizi) şeklindeydi. PD ilişkili peritonit geçiren ve geçirmeyen hasta grupları karşılaştırıldığında; yaş, cinsiyet, PD maruziyet süresi, Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) etiyolojisi ve eşlik eden komorbiditeler gibi faktörler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. SAPD modalitesi tercih edilen 71 hastadan 44'ü (%62,0) PD ilişkili peritonit geçirirken, APD modalitesi tercih edilen 44 hastadan 15'i (%34,1) PD ilişkili peritonit geçirdi (p=0,004). PD ilişkili peritonit ataklarının peritoneal sıvı kültür sonuçları incelendiğinde; 33 (%36,3) peritonit atağında Gram (+) mikroorganizmalar ürerken, 24(%26,4) peritonit atağında Gram (-) mikroorganizmalar üremiş, 1 (%1,1) peritonit atağında ise Sthenotrophomonas maltophilia üremiştir. 33 (%36,3) peritonit atağında ise kültürde üreme olmamıştır. PD ilişkili peritonit ataklarının %46,2'si (n=42) ilk atak olarak, %53,8'i (n=49) tekrarlayan atak olarak değerlendirildi. PD ilişkili peritonit ataklarının sonucunda; 74 atakta (%81,3) iyileşme, 13 atakta (%14,3) kateterin çıkarılması, 8 atakta (%8,8) HD'e geçiş, 9 atakta (%9,9) ise peritonit ilişkili ölüm görüldü. Merkezimizin genel peritonit oranı 0,28 atak/hasta yılı olarak sonuçlanırken; birim zamanda peritonitsiz hasta yüzdesi ise %49,7 idi. Sonuç: SAPD tercih edilen hastalarda PD ilişkili peritonit, APD tercih edilen hastalara kıyasla 3,3 kat daha fazla görülmekteydi (OR, 3,32, p = 0,004). Merkezimizde kültür negatif peritonit oranı yüksek olup, kültür alınma tekniğinin tekrar gözden geçirilmesini zorunlu kılmaktadır. Peritonitsiz hasta oranı düşük olup, bu oranı artırma açısından daha çok hastada APD tedavisinin tercih edilmesi uygun gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: One of the renal replacement treatment options used in end-stage renal disease is peritoneal dialysis (PD). Peritonitis is an important infectious complication that can cause serious morbidity and mortality, long-term technical inadequacy, and sometimes transfer to hemodialysis (HD) in these patients. This study aimed to evaluate the clinical, biochemical, microbiological data and results of patients who received PD treatment and were diagnosed with peritonitis at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine (OMÜFM) Dialysis Unit. Materials and Methods: Patients over the age of 18 years who were followed up with PD treatment between January 2012 and December 2023 were included in the study. Patient records and electronic database in the OMUFM dialysis unit were used to obtain the data. Demographic, clinical and laboratory data and treatment results of the patients included in the study were recorded retrospectively. Results: A total of 91 peritonitis attacks developed in 59 of 115 PD patients during the 12-year period. While CAPD (Continuous Ambulatory Peritoneal Dialysis) was preferred as the PD modality in 71 of 115 patients (61.7%), the PD modality preference was APD (Automated Peritoneal Dialysis) in 44 of the patients (38.3%). When patient groups with and without PD-associated peritonitis were compared; No statistically significant difference was detected in terms of factors such as age, gender, PD exposure duration, Chronic Kidney Disease (CKD) etiology and accompanying comorbidities. While 44 of 71 patients (62.0%) for whom CAPD modality was preferred experienced PD-associated peritonitis, 15 of 44 patients for whom APD modality was preferred (34.1%) experienced PD-associated peritonitis (p=0.004). When peritoneal fluid culture results of PD-associated peritonitis attacks were examined; Gram (+) microorganisms grew in 33 (36.3%) peritonitis attacks, Gram (-) microorganisms grew in 24 (26.4%) peritonitis attacks, and Sthenotrophomonas maltophilia grew in 1 (1.1%) peritonitis attack. There was no growth in culture in 33 (36.3%) peritonitis attacks. 46.2% (n=42) of PD-associated peritonitis attacks were considered as the first attack, and 53.8% (n=49) were considered as repetetive attacks. As a result of PD-associated peritonitis attacks; Recovery was observed in 74 attacks (81.3%), removal of the catheter in 13 attacks (14.3%), transfer to HD in 8 attacks (8.8%), and peritonitis-associated death in 9 attacks (9.9%). While our center's overall peritonitis rate was 0.28 attacks/patient year; The percentage of patients free of peritonitis per unit time was 49.7%. Conclusion: PD-associated peritonitis was 3,3 times more common in patients treated with CAPD than in patients treated with APD (OR, 3.32, p = 0.004). The rate of culture-negative peritonitis is high in our center, making it necessary to reconsider the culture collection technique. The rate of patients without peritonitis is low, and it seems appropriate to prefer APD treatment in more patients in order to increase this rate.