01 ocak 2012-30 kasım 2022 tarihleri arasında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi diyaliz ünitesinde periton diyalizi başlanan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients who started peritoneal dialysis in the dialysis unit of muğla training and research hospital between 01.01.2012- 30.11.2022
  1. Tez No: 786421
  2. Yazar: FATİH KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT HUDDAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH) nedeniyle renal replasman ihtiyacı olan hastalarda periton diyalizi (PD), güvenli ve rezidüel böbrek fonksiyonunu koruyan yöntemlerden biridir. PD prevalansı ülkemizde ve dünyada diğer renal replasman tedavilerine kıyasla düşük seyretse de, son yapılan çalışmalar hemodiyaliz ile benzer sağ kalım oranı sağladığını göstermiştir. Çalışmamızda PD başlanan hastaların demografik ve klinik özelliklerinin, periton diyaliz sürelerinin, periton diyalizini sonlandırma nedenlerinin, periton diyalizine bağlı komplikasyonların, peritonit atak durumlarının ve peritonit atak ile ilişkili olabilecek faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 01.01.2012-30.11.2022 tarihleri arasında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Diyaliz Ünitesi'nde PD tedavisi alan 117 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, eşlik eden hastalıkları kaydedildi. Geçirilen peritonit atakların zamanı ve sayısı, peritonit atak tedavileri, periton kataterinin kim tarafından açıldığı (nefrolog veya cerrah tarafından), PD tipi ve süresi, PD'yi sonlandırma sebepleri ve PD yapıldığı sürece bakılan kontrol laboratuvar değerleri kaydedildi. Hastaların yaşları 6 ile 89 arasında değişmekte olup, ortalama yaş 54,83±14,73 yıl olarak bulunmuştur.Hastaların%60,7'sinde hipertansiyon, %36,7'sinde diyabetes mellitusve %18'inde konjestif kalp yetmezliği var idi. Hastaların %10,3'üne APD, %72,6'sına SAPD uygulandığı görülmüştür.Hastaların PD'de kalma süresinin ortanca değeri 604 gün olup, bu süre literatüre kıyasla daha düşük bulunmuştur. Hastaların %48,7'ininhemodiyalize geçiş yaptığı, %37,2'sinin ex olduğu ve %9,0'unun renal nakil olduğu saptanmıştır. Hemodiyalize geçişte, diyaliz yetersizliği ve PD ilişkili enfeksiyonlar en önemli nedenler olarak bulunmuştur.Hastaların %44,4'ünün en az 1 peritonit atak geçirdiği bulunmuştur. Peritonite en sık neden olan mikroorganizmalarınStafilococcus aureus (%9,4), Stafilococcus epidermidis (%5,2)ve Escherichia coli (%3,1)olduğu saptanmıştır. Hastaların %38,5'indePD ilişkili komplikasyon geliştiği saptanmıştır. Peritonit atak geçiren hastalarda ortanca kreatinin değeri ve parathormon değeri, peritonit atak geçirmeyen hastalara kıyasla daha yüksek saptanmıştır (p=0,034). Peritonit atak geçiren hastalarda ortanca parathormon değeri, peritonit atak geçirmeyen hastalara kıyasla sınırda anlamlı şekilde yüksek saptanmıştır (p=0,050). Sonuç olarak PD diyalizi alanhastalarda; demografik özellikler, ek hastalıklar, PD yöntemi, PD sonlanım nedenleri, hemodiyalize geçiş nedenleri, PD ile işkili komplikasyonlar, peritonit ve peritonite neden olan mikroorganizmalar açısından bulgularımız literatür verilerine paralel bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçlarının doğrulanması için prospektif tasarımda ve geniş hasta kohortunda yapılacak daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Peritoneal dialysis (PD) is one of the safe and preserving methods of residual kidney function in patients who need renal replacement due to chronic kidney disease (CKD).Although the prevalence of PD in our country and in the world is low compared to other renal replacement therapies, recent studies have shown that hemodialysis provides a similar survival rate.In our study, it was aimed to investigate the demographic and clinical characteristics of patients who started PD, duration of peritoneal dialysis, the reasons for terminating peritoneal dialysis, complications related to peritoneal dialysis, peritonitis attack conditions and factors that may be associated with peritonitis attack. In our study, 117 patients who received PD treatment in Muğla Training and Research Hospital Internal Diseases Dialysis Unit between 01.01.2012-30.11.2022 were evaluated retrospectively.Age, gender, and comorbidities of the patients were recorded. The time and number of peritonitis attacks, peritonitis attack treatments, who opened the peritoneal catheter (by a nephrologist or surgeon), type and duration of PD, reasons for terminating PD, and control laboratory values that were checked during PD were recorded. The ages of the patients ranged from 6 to 89 years, with a mean age of 54,83±14,73 years.60,7% of the patients had hypertension, 36,7% had diabetes mellitus and 18% had congestive heart failure. It was observed that 10.3% of the patients were treated with APD and 72,6% with CAPD. The median value of the patients' stay in PD was 604 days, which was lower compared to the literature. It was determined that 48,7% of the patients switched to hemodialysis, 37,2% were ex and 9.0% had renal transplantation. Dialysis failure and PD related infections were found to be the most important causes of transition to hemodialysis. It was found that 44,4% of the patients had at least 1 episode of peritonitis. The most common microorganisms causing peritonitis were Staphylococcus aureus (9.4%), Staphylococcus epidermidis (5,2%) and Escherichia coli (3,1%). It was found that 38.5% of the patients developed PD related complications.The median creatinine value and parathormone value were found to be higher in patients who had a peritonitis attack compared to the patients who did not have a peritonitis attack (p=0,034).The median parathormone value was found to be borderline significantly higher in patients who had a peritonitis attack compared to the patients who did not have a peritonitis attack (p=0,050). As a result; in patients receiving PD dialysis; our findings in terms of demographic characteristics, comorbidities, PD method, PD outcome, causes of transition to hemodialysis, complications associated with PD, peritonitis and microorganisms causing peritonitis were found in parallel with literature data. More comprehensive studies with a prospective design and a large patient cohort are needed to confirm the results of our study.