Farklı yaş grupları kadınlarda infertilite nedenlerinin klinik önemi
The clinical importance of the infertility reasons in a women of different age groups
- Tez No: 782205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ FİDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu araştırmada 20-40 yaş grupları arasında olan infertil kadınlarda yapılan tanı testlerinin retrospektif değerlendirilerek, her yaş grubunda kesin tanı konulması için gerekli olan tetkiklerin ayırt edilmesi ve rutin olarak yapılmasının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma retrospektif bir çalışmadır. Bu araştırma SBÜ Gülhane Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalığı ve Doğum Kliniği İVF bölümünde yapılmıştır. Araştırmaya dâhil edilen 112 infertil kadın yaş aralıklarına göre dört gruba (20-25 yaş, 25-30 yaş, 30-35 yaş ve 35-40 yaş) ayrılmıştır. Hastalarda uterin kavite ve tüplerin geçiriciliği, over rezerv testleri, over fonksiyon testleri, erkek faktörü ve karyotipleme değerlendirilmiştir. Sonuç: Araştırmada hastaların %9,8'inin (n=11) 20-25, % 43,8'inin (n=49) 25-30, %18,8'inin (n=21) 30-35 ve %27,7'sinin (n=31) 35-40 yaş aralığında olduğu bulunmuştur. Hastalarda uterus bicornu, uterus didelfis ve unicornu uterus varlığı saptanmamıştır. Endometrial polip, myoma uteri, adenomiyozis, intrauterin adezyon ve tubal oklüzyon varlığı yaş gruplarına göre farklılık göstermemiştir. FSH, LH, E2, PRG ve AFC düzeyleri yaş gruplarına göre farklılık göstermemiştir. AMH düzeyleri 25-30 yaş aralığındaki hastalarda, 35-40 yaş aralığındaki hastalara göre daha yüksektir. Erkek faktörde azospermi varlığı 20, oligospermi varlığı 6 ve astenospermi varlığı 3 hastada gözlemlenmiştir. Spermiyogram ve karyotipleme değerlendirmesinde yaş gruplarında farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study was aimed to retrospectively evaluate the diagnostic tests performed in infertile women between the ages of 20-40 and to distinguish and routinely perform the tests required for a definitive diagnosis in each age group. Materials and Methods: The research is a retrospective study. This research was applied in the İVF unity of Gynecology and Obstetrics Clinic of the Gulhane University Hospital. The 112 infertile women included in the study were divided into four groups (20-25 years, 25-30 years, 30-35 years and 35-40 years) according to their age ranges. Permeability of uterine cavities and tubes, ovarian reserve tests, ovarian function tests, male factor and karyotyping were evaluated in patients. Results: In the study was found that 9.8% of the patients were in the age range of 20-25, 43.8% in the age range of 25-30, 18.8% in the age range of 30-35 and 27.7% in the age range of 35-40. Uterus bicornu, uterus didelfis and unicornu uterus were not detected in the patients. The presence of endometrial polyp, myoma uteri, adenomyosis, ıntrauterine adhesion and tubal occlusion did not differ according to age groups. FSH, LH, E2, PRG and AFC levels did not differ according to age groups. AMH levels are higher in patients aged 25-30 years than in patients aged 35-40 years. Presence of azoospermia in male factor was found in 20 patients, presence of oligospermia in 6 patients and presence of asthenospermia in 3 patients. There was no difference between age groups in the evaluation of spermiogram and karyotyping.