Başağrılarında sosyodemografik ve klinik özellikler
Sociodemographic and clinical characteristics of headache
  1. Tez No: 91365
  2. Yazar: RÜYA ALTAN FİLİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP AKHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Başağnlannda Klinik ve Sosyodemografik Özellikler Bu çalışmada Nöroloji polikliniğimize Temmuz 1994 - Aralık 1996 tarihleri arasında başağrısı yakınması ile başvuran 1316 kadın ve 181 erkek hastanın dosyası retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Primer başağrılarından migren ve GTBA'nın klinik ve sosyodemografik özellikleri karşılaştırılmıştır. Kadınların polikliniğe başvurma oranı erkeklerden daha yüksekti. Ayrıca migreni ilerde kadın oranı GTBA'lılardan daha fazlaydı (p:0,0032). Migrenlilerin yaş ortalaması GTBA'lılardan daha düşüktü (p< 0,0001). Her iki grupta da en çok ev hanımları, memur, öğretmen ve öğrencilerde başağrısı görülmekle birlikte, istatistiksel açıdan anlamlı değildi. (p:0,9434).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sociodemographic and clinical characteristics of headache In this study, 1316 female and 18? male patients, admitting to hospital between July 1994 - December 1996 were evaluated retrospectively. Clinical and sociodemographic characteristics of migraine and tension-type headache were compared. Headache was more common in females than it was in males. The number of female migraineurs were also higher than the number of female tension-type headache sufferers (p:0,0032). The mean age of migraineurs was lower than tension-type headache sufferers ( p< 0,0001). In both group, the mostly seen occupations were housewives, white-collars, teachers and students, but there was no significant difference between groups (p:0,9434).