Berberis crataegina DC. bitkisinin biyoaktif özelliklerinin belirlenmesi
Determination of bioactive properties of berberis crataegina DC. plant
  1. Tez No: 913669
  2. Yazar: SENA PEKÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Karamuk bitkisi (Berberis crataegina DC.), Berberidaceae familyasının Berberis cinsine ait önemli bir tür olup, daha çok Türkiye ve İran bölgesinde geniş yayılım göstermektedir. Karamuk bitkisi, antibakteriyel, antifungal, antiinflamatuar, antikanserojen, antidiyabetik, antipruritik ve diüretik özellikleri nedeniyle çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Berberis crataegina DC. organik asitler, C vitamini, tanen ve antosiyanince zengindir. Bu çalışmada, Berberis crataegina DC. bitkisinin biyoaktif özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, toplanan Berberis crataegina DC. örneklerinde HPLC tekniği ile toplam antosiyanin miktarı, toplam antioksidan aktivite, in vitro antosiyanin biyoerişilebilirliği ve glisemik indeks düşürücü özellikleri incelenmiştir. Bulgular, ana antosiyanin bileşiğinin siyanidin-3-O glikozit olduğunu ve toplam antosiyanin miktarının 409,4 mg/100 g/yaş meyve olduğunu göstermiştir. in vitro antosiyanin biyoerişilebilirliği en yüksek siyanidin-3-O-rutinosid klorür için %97,6 olarak tespit edilmiştir. Glisemik indeks düşürücü etkinliği %74 olarak belirlenmiştir. Özetle, karamuk bitkisinin yüksek biyoaktif özelliklere sahip olduğu ve gıda ve beslenme sektöründe farklı nütrisyonel değerlendirme potansiyeli olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The barberry plant (Berberis crataegina DC.) is an essential species belonging to the Berberis genus of the Berberidaceae family and is widely distributed in Türkiye and Iran. Barberry plant treats various diseases with antibacterial, antifungal, anti-inflammatory, anticarcinogen, antidiabetic, antipruritic and diuretic properties. It contains organic acids, vitamin C, tannins, and anthocyanins. This study aimed to investigate the bioactive properties of the Berberis crataegina DC. plant. To do this, the collected Berberis crataegina DC. plant samples were exposed to total anthocyanin content by HPLC technique, total antioxidant activity, in vitro anthocyanin bioaccessibility, and glycemic index lowering effectiveness tests. The findings showed that the significant anthocyanin compound was cyanidin-3-O glycoside, and the total anthocyanin concentration was 409.4 mg/100 g fresh fruit. The highest in vitro anthocyanin bioaccessibility was 97.6% for anthocyanin cyanidin-3-O-rutinoside chloride. The glycemic index lowering effectiveness was calculated as 74%. Our study showed that the barberry plant has high bioactive properties and a nutritional-based potential to be used in the food and nutrition industry.