Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nde görev yapmakta olan aile hekimliği ve acil tıp kliniği asistan hekimlerinin akut göğüs patolojilerini posteroanterior akciğer grafisinden doğru tanıyabilme becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the ability of family medicine and emergency medicine assistant physicians working in Ankara Etlik city Hospital to correctly recognize acute chest pathologies from posteroanterior lung x-ray.
- Tez No: 913678
- Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM SUVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Aile Hekimliği, Emergency Medicine, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Aile hekimliği ve acil tıp asistan hekimlerinin akut göğüs patolojilerini posteroanterior akciğer grafisinden doğru tanıyabilme becerilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel ve tanımlayıcı araştırma, 219 aile hekimliği (AHA) ve acil tıp asistanına(ATA), sosyo-demografik özellikleri ve radiopedia.org sitesinden derlenmiş posteroanterior akciğer grafileri içeren anket, Google Formlar® aracılığıyla çevrimiçi uygulanarak yapıldı.Anket sonuçları, doğru cevaplar için 1 puan, yanlış cevaplar için 0 puan verildi. Değişkenler için, acil tıp asistanları rerefans alınarak lineer regresyon modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the ability of family medicine and emergency medicine assistant physicians to directly recognize acute chest problems from posteroanterior chest radiography. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive research was conducted by applying a survey including socio-demographic characteristics and posteroanterior lung radiographs compiled in the country of radiopedia.org to 219 family medicine (AHA) and emergency medicine (ATA) online via Google Forms®. Survey Results: 1 point was given for correct answers and 0 points for incorrect answers. For variables, emergency medicine residents had a linear regression model with reference.