Gebelik trimesterlerine göre sistemik inflamatuvar indeks (SII) ve pan immün inflamatuvar indeks (PIV) değerlerininincelenmesi
Investigation of systemic inflammatory index (SII) and pan-immune inflammatory index (PIV) values according to the trimesters of pregnancy
  1. Tez No: 913685
  2. Yazar: TAHSİN ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN LEVENT KESKİN, DOÇ. DR. İZZET ÖZGÜRLÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Çalışmamız, gebelik süresince farklı trimesterlerde, inflamatuar indeksler ve hematolojik parametrelerdeki değişiklikleri kapsamlı bir şekilde incelemektir. Hem maternal hem de fetal sağlığı korumak için hayati önem taşıyan bu değişikliklerin anlaşılması, gebelik komplikasyonlarının erken teşhisi ve yönetimi açısından büyük öneme sahiptir. Özellikle Sistemik İnflamatuar Cevap İndeksi (SIRI), Sistemik immün-inflamasyon indeksi (SII), Pan-İmmün İnflamatuar İndeks (PIV), Platelet-Lenfosit Oranı (PLR), Nötrofil-Lenfosit Oranı (NLR) ve Monosit-Lenfosit Oranı (MLR) gibi belirteçlerin trimesterler boyunca nasıl değiştiği incelenmiştir. Yöntem: Çalışma, Ankara Etlik Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine Ocak-Aralık 2023 tarihleri arasında başvuran hastalarla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplam 6688 gebenin 1.trimester, 2362 gebenin 2.trimester ve 3122 gebenin 3.trimester tam kan sayımı sonuçları dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri, doğum eylemi kayıtları ve yenidoğana dair bilgiler hastane bilgi işlem sisteminden elde edilmiştir. Gebelik haftalarına göre üç trimestere ayrılan hastalardan alınan tam kan sayımı sonuçları incelenmiştir. Tam kan sayımı parametreleri kullanılarak inflamatuar indeksler hesaplanmıştır. Veriler SPSS ver.23 (IBM, NY, ABD) programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to comprehensively investigate the changes in inflammatory indices and hematologic parameters in the different trimesters of pregnancy. Understanding these changes, which are crucial for the protection of maternal and fetal health, is of great importance for the early diagnosis and management of pregnancy complications. In particular, the study investigated how markers such as the Systemic Inflammatory Response Index (SIRI), Systemic Immune Inflammatory Index (SII), Pan-Immune Inflammatory Index (PIVI), PlateletLymphocyte Ratio (PLR), Neutrophil-Lymphocyte Ratio (NLR) and MonocyteLymphocyte Ratio (MLR) change over the course of the trimesters. Methods: The study was conducted on patients admitted to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Ankara Etlik City Hospital between January and December 2023. A total of 6,688 pregnant women in their first trimester, 2,362 in their second trimester, and 3,122 in their third trimester were included in the study for their complete blood count results. Demographic information, labor records and information about the newborn were obtained from the hospital's data processing system. The results of the complete blood count of the patients, who were divided into three trimesters according to weeks of gestation, were analyzed. The inflammatory indices were calculated using the parameters of the complete blood count. The data were analyzed using SPSS ver.23 (IBM, NY, ABD).