Hemşireler tarafından sunulan bakımın öznel ve nesnel değerlendirilmesi
Subjective and objective evaluation of the care provided by nurses
- Tez No: 913686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırma, hemşireler tarafından sunulan bakımın öznel ve nesnel değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak 13 Mayıs – 10 Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesinin dahili klinikler ve yoğun bakım ünitelerinde çalışan 196 hemşire ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında, Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu, Kaliteli Hemşirelik Bakımı Ölçeği ve Hasta Bakımı Göstergeleri Veri Toplama Formu kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Hemşirelerin %79,1'u 30 yaş ve altında, %60,2'si kadın, %61,2'si bekar, %64,3'ü lisans düzeyi mezun, %61,7'si 1-5 yıl arası mesleki tecrübeye sahip, %86,2'si gündüz ve gece şeklinde çalışmakta, %51'i haftalık 40 saat ve altında ve %90,3'ü 1-5 yıldır aynı birimde çalışmaktadır. Hemşirelerin Kaliteli Hemşirelik Bakımı Ölçeğinden aldıkları genel puan ortalaması 4,37±0,47'dir. Fiziksel Çevre alt boyutunun puan ortalaması 4,14±0,72; Hemşirelik Bakım Faaliyetleri alt boyutunun puan ortalaması 4,14±0,72 ve Hasta Sonuçları alt boyutunun puan ortalaması 4,45±0,51'dir. Dahili kliniklerde hasta düşme oranının Ocak-Haziran 2023 döneminde %0,39, Temmuz-Aralık 2023 döneminde %0,49 olduğu ve yoğun bakım ünitelerinde ise düşme yaşanmadığı görülmüştür. Dahili kliniklerde basınç yarası oranının Ocak-Mart 2023 döneminde %0,31, Nisan-Haziran 2023 döneminde %0,46, Temmuz-Eylül 2023 döneminde %0,98, Ekim-Aralık 2023 döneminde %1,20 olduğu bulunmuştur. Yoğun bakım ünitelerinde ise basınç yarası oranının Ocak-Mart 2023 döneminde %2,64, Nisan-Haziran 2023 döneminde %2,14, Temmuz-Eylül 2023 döneminde %2,08, Ekim-Aralık 2023 döneminde %3,88 olduğu saptanmıştır. Hemşireler tarafından sunulan bakımın öznel olarak değerlendirilmesinde bakımı kaliteli olarak algıladıkları ve nesnel değerlendirilmesinde baz alınan bakım kalite göstergelerinin de hedeflenen düzeye yakın olduğu görülmektedir. Hemşirelerin bakım ile ilgili gereksinim duydukları durumlarda hizmet içi eğitimler planlanarak daha iyi seviyeye ulaşmasının sağlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted between May 13 and June 10, 2024 with 196 nurses working in the internal clinics and intensive care units of a training and research hospital affiliated to the Istanbul Provincial Health Directorate between May 13 and June 10, 2024 in order to subjectively and objectively evaluate the care provided by nurses. Nurse Descriptive Information Form, Quality Nursing Care Scale and Patient Care Indicators Data Collection Form were used to collect the data. Data were evaluated using descriptive statistics, independent sample t test, Pearson correlation analysis and regression analysis. Of the nurses, 79.1% were 30 years of age or younger, 60.2% were female, 61.2% were single, 64.3% had a bachelor's degree, 61.7% had 1-5 years of professional experience, 86.2% worked day and night, 51% worked 40 hours or less per week, and 90.3% had been working in the same unit for 1-5 years. The overall mean score of the nurses on the Quality Nursing Care Scale was 4.37±0.47. The mean score of the Physical Environment sub-dimension was 4.14±0.72, the mean score of the Nursing Care Activities sub-dimension was 4.14±0.72 and the mean score of the Patient Outcomes sub-dimension was 4.45±0.51. The rate of patient falls in internal clinics was 0.39% in the January-June 2023 period, 0.49% in the July-December 2023 period, and there were no falls in intensive care units. It was found that the pressure sore rate in internal clinics was 0.31% in the period January-March 2023, 0.46% in the period April-June 2023, 0.98% in the period July-September 2023, and 1.20% in the period October-December 2023. In intensive care units, the rate of pressure sores was 2.64% in the period January-March 2023, 2.14% in the period April-June 2023, 2.08% in the period July-September 2023, and 3.88% in the period October-December 2023. In the subjective evaluation of the care provided by the nurses, it is seen that they perceive the care as high quality and the care quality indicators based on the objective evaluation are close to the targeted level. It may be recommended that in-service trainings should be planned to ensure that nurses reach a better level when they need in-service trainings about care.