Cerrahi sonrası hızlandırılmış ıyilesme protokolünün (ERAS) sezaryen olgularında hastalarda anne-bebek bağlanması ve laktasyon üzerine etkisi
Accelerated recovery after surgery in cases of cesarean section protocol (ERAS) mother-baby bonding in patients and effect on lactation
- Tez No: 913684
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN LEVENT KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Cerrahi Sonrası Hızlandırılmış İyileşme Protokolü (ERAS), sezaryen geçiren kadınlarda iyileşme sürecini hızlandırmayı, ağrı yönetimini optimize etmeyi ve anne-bebek bağlanmasını desteklemeyi hedefler. Bu çalışma, ERAS protokolünün sezaryen operasyonu geçiren kadınlarda postoperatif iyileşme, anne-bebek bağlanması ve laktasyon üzerindeki etkilerini incelemektedir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışma, sezaryen operasyonu geçiren 100 kadın üzerinde yürütülmüştür. Hastalar ERAS protokolü uygulanan çalışma grubu (n=52) ve geleneksel postoperatif bakım uygulanan kontrol grubu (n=48) olmak üzere ikiye ayrılmıştır. ERAS grubundaki hastalara preoperatif bilgilendirme yapılmış, intraoperatif dönemde normotermi korunmuş, uygun anestezi uygulanmış, postoperatif dönemde ise erken mobilizasyon ve oral beslenme sağlanmış, ağrı yönetimi ve tromboemboli profilaksisi uygulanmıştır. Çalışmada; her iki grupta, gaz çıkışı süreleri, hastanede kalış süreleri, anne-bebek bağlanması (MIBS), laktasyon süresi ve genel iyilik hali (OBSQOR) değerlendirilmiştir. Demografik özellikler açısından gruplar arasında farklılık olup olmadığı da analiz edilmiştir. Bulgular: Demografik veriler incelendiğinde, yaş, gebelik haftası, vücut kitle indeksi (BMI), gravida, parite, sigara ve alkol kullanımı gibi temel özellikler açısından ERAS ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Bu durum, grupların homojen olduğunu ve elde edilen sonuçların yalnızca uygulanan protokollere dayalı olduğunu göstermektedir. ERAS grubunda gaz çıkışı süresi belirgin şekilde daha kısa olup (p0.05). Sonuç: Çalışmada ERAS protokolünün sezaryen geçiren kadınlarda, gaz çıkış süresini hızlandırdığı ve hastanede kalış süresini kısalttığı ortaya konmuştur. Ancak elektif sezaryen vakalarında ERAS protokolünün anne-bebek bağlanması ve laktasyon süreçleri açısından gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Sonuç olarak, ERAS protokolü sezaryen sonrası bakımda postoperatif iyileşmeyi hızlandırmak adına etkili bir yöntem olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The Enhanced Recovery After Surgery (ERAS) protocol aims to accelerate recovery, optimize pain management, and support mother-infant bonding in women undergoing cesarean sections. This study examines the effects of the ERAS protocol on postoperative recovery, mother-infant bonding, and lactation in women who have undergone cesarean delivery. Materials and Methods: This prospective study was conducted on 100 women who underwent cesarean section. The patients were divided into two groups: the study group, which received the ERAS protocol (n=52), and the control group, which received traditional postoperative care (n=48). Patients in the ERAS group received preoperative education, intraoperative normothermia was maintained, appropriate anesthesia was administered, and in the postoperative period, early mobilization, early oral feeding, pain management, and thromboembolism prophylaxis were applied. The study evaluated the time to first flatus, length of hospital stay, mother-infant bonding (MIBS), duration of lactation, and obstetric Recovery (OBSQOR) in both groups. The analysis also included whether there were any differences in demographic characteristics between the groups. Results: When examining demographic data, no significant differences were found between the ERAS and control groups in terms of age, gestational week, body mass index (BMI), gravida, parity, smoking, and alcohol consumption (p>0.05). This indicates that the groups were homogeneous, and the results obtained were solely based on the applied protocols. The time to first flatus was significantly shorter in the ERAS group (p0.05). Conclusion: The study demonstrates that the ERAS protocol accelerates the time to first flatus and reduces the length of hospital stay in women undergoing cesarean section. However, in elective cesarean cases, no significant differences were observed between the groups in terms of mother-infant bonding and lactation processes. In conclusion, the ERAS protocol can be considered an effective method to enhance postoperative recovery following cesarean section.