Genç sutopu oyuncularında su ve kara antrenmanlarının biyomotor yetenekler üzerine etkisi
The effects of in-water and dry-land training on biomotor abilities in young water polo players
- Tez No: 913744
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma; genç su topu oyuncularında 8 haftalık karada ve suda yapılan direnç antrenmanlarının kas kuvveti, sürat, suda dikey sıçrama, yüzme performansı, makas ayak dayanıklılığı, postural kontrol ve su içi çeviklik yetileri üzerine etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmaya Türkiye Sutopu Federasyonu U15-U17 yaş kategorilerinde oynayan 30 erkek su topu oyuncusu katılmıştır. Tüm katılımcıların yaş ortalaması 16,38 ± 0,05 yıl, boy uzunluğu ortalaması 162,03 ± 9,70 cm, vücut ağırlığı 51,66 ± 11,87 kg olarak hesaplanmıştır. Sporcu grupların spor deneyimi ortalaması 6,83 ± 0,13 yıl olarak bulunmuştur. Araştırma suda yapılan direnç antrenman grubu (SDG) (n=10), karada yapılan direnç antrenman grubu (KDG) (n=10) ve kontrol grubu (KG) (n=10) olmak üzere oyuncular gruplara rastgele atanmış ve üç grup oluşturularak dizayn edilmiştir. Kontrol gurubu geleneksel su topu antrenman programına devam ederken SDG ve KDG grubu geleneksel su topu antrenman programının yanı sıra belirlediğimiz programı hafta/3 gün, gün aşırı şekilde uyguladı. 8 haftalık antrenmanların sonrasında belirttiğimiz boy, kilo, ölçümleri ile birlikte sürat, su topu temel ayak vuruşu dayanıklılığı, kuvvet, postural kontrol, yüzme performansı, su topu çevikliği, su topu dikey sıçrama testleri ölçülmüştür. Normallik analizlerinde Kolmogorov Smirnov Testi veya Shapiro-Wilk Testi kullanılmıştır. Varyansların eşitlik analizinde Box's ve Levene Testi kullanlmıştır. Verilerin Analizinde Karma Anova testi kullanılmıştır. Antrenmanların gözler açık postural kontrolün üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of 8-week resistance training on land and water in young water polo players on muscle strength, speed, vertical jump in water, swimming performance, eggbeater kick endurance, postural control and in-water agility skills. 30 male water polo players playing in the Turkish Water Polo Federation U15-U17 age categories participated in the study. The average age of all participants was calculated as 16.38 ± 0.05 years, average height was 162.03 ± 9.70 cm, and body weight was 51.66 ± 11.87 kg. The average sports experience of the athlete groups was found to be 6.83 ± 0.13 years. The study was designed by randomly assigning players to groups as the resistance training group in water (SDG) (n=10), the resistance training group in land (KDG) (n=10) and the control group (KG) (n=10). While the control group continued the traditional water polo training program, the SDG and KDG groups applied the program we determined in addition to the traditional water polo training program 3 days a week, ,on alternate days. Following the 8-week training period, measurements of height, weight, speed, water polo eggbeater kick endurance, strength, postural control, swimming performance, water polo agility, water polo vertical jump tests were measured. Kolmogorov Smirnov Test or Shapiro-Wilk Test was used in normality analyses. Box's and Levene Test was used in the equality analysis of variances. Mixed Anova test was used in the analysis of data. It was determined that the trainings had no effect on postural control with eyes open (p>0.05).