Neoliberal politikaların tarım sektörüne etkileri: Ankara örneği
The effects of neoliberal policies on the agricultural sector: The case of Ankara
  1. Tez No: 913745
  2. Yazar: TOLGA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH YEŞİLBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
24 Ocak 1980 kararları ile Türkiye'de uygulanmaya başlayan neoliberal politikalar 2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iktidara gelmesi ile hız kazanmıştır. Neoliberalizm sadece bir ekonomi fikri olmasının ötesinde hayatın her alanına etki eden bir olgudur. Bu yönüyle tarım sektörü üzerinde de önemli etkileri olmuştur. Neoliberal politikalar ile tarımda kapitalistleşme hedeflenmişse de bu hedefin gerçekleşmesi mümkün olmadığı gibi küçük ölçekli üreticiler giderek daha fazla yoksullaşmıştır. Bu tezde neoliberal politikaların etkisinde kalan tarım sektörünün durumu Ankara özelinde incelenmiştir. Bu kapsamda Ankara'da çiftçilik yapan farklı yaşlardan 25 kişi ile görüşülmüştür. Görüşmecilerin profilleri incelendiğinde büyük çoğunluğunun tarım harici gelir kaynağı bulunduğu ve çoğu çiftçinin yaşının 45'in üstünde olduğu görülmektedir. Genç yaştaki insanlar ise tarımla uğraşmak yerine düzenli maaşı olan bir işi tercih etmektedir. Bu tercihin tarımdan gelen gelirin yetersiz görülmesinin yanı sıra toplumsal statü ile ilgisi olduğuna dair görüşler belirtilmiştir. Bu durum gençlerin tarım sektörüne olan ilgisinin yeterli düzeyde olmamasının sadece ekonomik değil sosyolojik boyutları olduğunu da göstermesi açısından önemli bir olgu olarak ön plana çıkmaktadır. Tezin saha çalışmasındaki diğer bulgular genel olarak şu şekilde özetlenebilir: Görüşmecilerin tamamı Türkiye'de tarımın durumundan memnun değildir. Bu memnuniyetsizlik kimileri için tarım sektörünün bittiği yorumuyla ifade edilmiştir. Bahsi geçen olumsuz durumun düzeltilebilmesi için köklü reformlar, eğitim ve merkezi planlama, destek ve sübvansiyonlar, tarımla uğraşanların sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi gibi öneriler sunulmuştur. Ayrıca yerel yönetimlerin verdiği desteklerin neoliberalizmin tarım sektörüne verdiği zarara çare olup olamadığı hususunda görüşmecilerden alınan bilgiler doğrultusunda neoliberalizmin olumsuz etkilerinin ancak yavaşlatılabildiği görülmektedir. Ek olarak görüşmeciler belediyenin desteklerinden memnun olduğunu belirtmiştir. Burada altı çizilmesi gereken noktanın özellikle küçük ölçekli çiftçilerin Ankara Büyükşehir Belediyesi destekleri olmasa tarım faaliyetlerine devam edemeyeceğini belirtmesidir. Bunun yanı sıra tezin saha bulguları tarım sektörünün devlet desteklerine ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Bu nedenle geliştirilecek politikalarda özellikle küçük ölçekli çiftçinin durumunun gözetilmesi gerekmektedir. Nitekim sektörde sürdürülebilirlik ve yerel üretimin devam edebilmesi için tezin yazıldığı dönemde görüşülen üreticilerin çoğu devlet desteklerine ihtiyaç duyduğunu belirtmiştir. Tarım, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak adına alternatifi olmayan bir konumdadır. Bu açıdan tarıma yönelik ve tarımı etkileyecek tüm politikaların titizlikle incelenmesi elzemdir. Ayrıca hâkim paradigma her ne olursa olsun tarım gibi hayati önem taşıyan sektörlere yönelik politikalar geliştirilirken bu sektörlerin durumunun özel olarak ve uygulandıkları ülkelerin durumları esas alınarak önceliklendirilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Neoliberal policies, which began to be implemented in Turkey with the decisions of January 24, 1980, gained momentum with the Justice and Development Party coming to power in 2002. Neoliberalism is not only an economic idea, but also a phenomenon that affects every aspect of life. In this respect, it has had significant effects on the agricultural sector. Although neoliberal policies aimed to achieve capitalism in agriculture, it was not possible to achieve this goal and small-scale producers became increasingly poor. This thesis examined the situation of the agricultural sector, which was affected by neoliberal policies, specifically in Ankara. In this context, 25 people of different ages who are farmers in Ankara were interviewed. When the profiles of the interviewees are examined, it was seen that the vast majority had non-agricultural sources of income and most farmers are over 45. Young people, on the other hand, prefer a job with a regular salary instead of engaging in agriculture sector. It was stated that this preference is related to the income from agriculture being seen as insufficient as well as social status. This situation stands out as an important fact in terms of showing that the insufficient interest of young people in the agricultural sector has not only economic but also sociological dimensions. Other findings in the fieldwork of the thesis can be summarized as follows: None of the interviewees are satisfied with the circumstance of agriculture in Turkey. This dissatisfaction was expressed by some as 'The agriculture sector has done'. In order to correct the negative situation in question, suggestions such as radical reforms, education and central planning, supports and subsidies, and the state paying the insurance premiums of those engaged in agriculture were presented. In addition, according to the information received from the interviewees regarding whether the supports provided by local governments can be a solution to the damage caused by neoliberalism to the agricultural sector, it is seen that the negative effects of neoliberalism can only be slowed down. In addition, the interviewees stated that they are satisfied with the supports of the municipality. The point that should be underlined here is that especially small-scale farmers would not be able to continue their agricultural activities without the supports of the Ankara Metropolitan Municipality. In addition, the fieldwork findings of the thesis show that the agricultural sector needs state supports. Therefore, the situation of smallscale farmers should be taken into consideration in the policies to be developed. In fact, most of the producers interviewed during the period when the thesis was written stated that they needed state supports in order to ensure sustainability and local production in the sector. Agriculture is in a position where there is no alternative to meet the basic needs of people. In this respect, it is essential to meticulously examine all policies aimed at agriculture and those that will affect agriculture. In addition, regardless of the dominant paradigm, while developing policies for vital sectors such as agriculture, the situation of these sectors should be prioritized specifically and based on the situations of the countries where they are implemented.