Psikolojik danışma ve rehberlik alanında lisansüstü düzeyde bireyle psikolojik danışma uygulaması ve süpervizyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of individual counseling practice and supervision at graduate level in the field of counseling and guidance
  1. Tez No: 913746
  2. Yazar: MÜCAHİT AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ATİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu araştırmanın amacı lisansüstü düzeyde yürütülen Bireyle Psikolojik Danışma Uygulaması dersinin ve süpervizyonunun değerlendirilmesidir. Araştırma durum çalışması olarak tasarlanmış olup araştırma kapsamında yüksek lisans öğrencileri, doktora öğrencileri ve süpervizörler katılımcı olarak yer almıştır. Katılımcılardan anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla veri toplanmıştır. Araştırmanın anket kısmına 30 yüksek lisans, 23 doktora öğrencisi ve 14 süpervizör katılırken; nitel kısımda her bir katılımcı grubundan altışar kişiyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Anket bulguları ortalama, yüzde ve frekans tablolarıyla ortaya konarken, nitel araştırma bulguları tematik analiz kodlama rehberi esas alınarak MAXQDA 24 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın anket boyutunda bulgular dört alt başlık halinde sunulurken, nitel boyutta yüksek lisans öğrencileriyle yapılan görüşmeler sonucunda yedi ana tema ve bu temalara bağlı oluşan 13 alt temada, doktora öğrencileriyle yedi ana tema ve bu temalara bağlı oluşan 13 alt temada ve süpervizörlerle sekiz ana tema ve toplamda 15 alt temada bulgular sunulmuştur. Araştırma sonucunda yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin süpervizyon süreçlerinin çoğunlukla birbirine benzer biçimde yürütüldüğü, farklılaşmanın görüldüğü konular arasında yüksek lisans öğrencilerinin süpervizyon süreçlerinde desteklenmeye daha fazla ihtiyaç duydukları; doktora öğrencilerinin ise yönlendirilmeye daha az ihtiyaç duydukları noktada olduğu görülmektedir. Süpervizörlerin süpervizyon sürecinde öğrenci sayısının fazla olmasından kaynaklı güçlük çektiği, meslektaşlarından aldıkları destek ve öğrencilerinden aldıkları olumlu geribildirimlerle danışanların hayatlarına dolaylı yoldan dokunmalarının onlara katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the individual counseling practice and supervision conducted at the graduate level. The research was designed as a case study and master's students, doctoral students and supervisors were included as participants. Data were collected from the participants through a questionnaire and a semi-structured interview form. While 30 master's students, 23 doctoral students and 14 supervisors participated in the questionnaire part of the research; in the qualitative dimension, interviews were conducted with six people from each participant group. While the survey findings were presented through mean, percentage and frequency tables, the qualitative research findings were analyzed through MAXQDA 24 program based on the thematic analysis coding guide. In the questionnaire dimension of the study, the findings were presented in four subheadings, while in the qualitative dimension, the findings were presented in seven main themes and 13 sub-themes related to these themes as a result of the interviews with master's students, seven main themes and 13 sub-themes related to these themes with doctoral students, and eight main themes and 15 sub-themes in total with supervisors. As a result of the research, it was seen that the supervision processes of master's and doctoral students are mostly carried out in a similar way, and among the issues where differentiation was seen, it was seen that master's students need more support in their supervision processes, while doctoral students need less guidance. It was concluded that supervisors had difficulties due to the high number of students in the supervision process, and that the support they received from their colleagues and the positive feedback they received from their students contributed to them indirectly touching the lives of their clients.