Gıda pazarlamasının dijitalleşmesi ve artan rekabetin tüketici davranışlarına finansal etkisi
The digitalization of food marketing and the financial impact of increasing competition on consumer behavior
- Tez No: 913787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gıda Pazarlamasının Dijitalleşmesi ve Artan Rekabetin Tüketici Davranışlarına Finansal Etkisi Ülkemizdeki dijitalleşme, online satış-sipariş sistemleri gıda pazarının da yavaş ya-vaş şekil değiştirmesine sebep olmuştur. Bunun en güzel örneklerinden biri de elektronik ticarette aslında kendine en son yer bulabilecek gıda ürünlerinin de bu raflarda yerini al-ması olarak gösterilebilir. Bu süreç tüketici davranışlarına da yansımış olup bu dönemle birlikte üreticilerin ambalaj küçültme, daha çok nihai tüketiciye yönelme gibi pozisyonlar almasına sebep olmuştur. Gıda ürünleri üreten veya tedarik eden işletmelerin çoğunun hizmet verdiği restoran, otel gibi yerler kapalı olduğundan, bu işletmeler için çıkış yolu nihai tüketiciye ulaşmak olmuştur. Yavaş yavaş bunun farkına varan işletmeler, işletmeden işletmeye (B2B) mode-linden, işletmeden tüketiciye (B2C) modeline geçiş yapmaya başlamış ve bunun için de dijital platformları kullanmayı seçmişlerdir.Dijital platformlarda, işletmelerin e-ticaret pazarlama aşamalarında tüketicilerin davranışlarını etkileyen belirli unsurlar bulunmak-tadır. Bu nedenle tüketicilerin pazarlama aşamasında tüketicilerin satın alımlarını etki-leyen faktörler bulunmaktadır. Tüketici bakış açısını da ele alarak üreticilerin doğru pazarlama taktiklerini uygulaması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı; gıda pazarlama dönemlerini, elektronik ticarete geçiş aşama-sını, üreticilerin ürünlerini pazarladığı dijital platformları, Türkiye'de ürünlerin dağıtım hizmetini veren çevrimiçi hizmet veren şirketlerin hizmetlerini üretici ve tüketici açısın-dan değerlendirmektir. Bu bağlamda; çalışmada tanımlayıcı ve açıklayıcı araştırma yön-temleri kullanılmıştır. Veri toplama yönteminde ise nitel veri toplama yöntemlerinden birisi olan belge ve kayıt incelemesi yöntemi seçilmiştir. Araştırmada Türkiye'de ele alı-nan kaynak verilerinin değerlendirilmesi amaçlanmış olup 2000-2024 yılları arasındaki periyotta gıda pazarlamasında elektronik ticaretin süreci ve elektronik gıda ticaretinin gelecekteki yönelimleri ile ilgili tüm verilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda gıda pazarlaması tüketicilerin belirli pazarlama teknikleri ile müşterilere ulaşması gereklilikleri ve pazarlama aşamalarında müşterilerin davranışları-nın nelerden etkilendiği belirtilerek, e-ticaret dönemi ile pazarlamanın elektronik çağda kullandığı ve nasıl tüketiciye ulaştırılama kanalları vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Digitalization and online sales-ordering systems in our country have caused the food market to gradually change shape. One of the best examples of this can be shown as the fact that food products, which can actually find the last place for themselves in electronic commerce, have also taken their place on these shelves. This process has also been reflec-ted in consumer behavior and has caused producers to take positions such as shrinking packaging and turning more towards the end consumer. Since the places such as restau-rants and hotels where most of the businesses producing or supplying food products are closed, the way out for these businesses has been to reach the end consumer. Gradually realizing this, businesses have started transitioning from the business-to-business (B2B) model to the business-to-consumer (B2C) model and have chosen to use digital platforms. On digital platforms, certain elements affect the behaviour of consumers in the e-commerce marketing stages of businesses. For this reason, some factors affect consumers' purchases during the marketing phase of consumers. Producers need to apply the right marketing tactics by considering the consumer perspective. In the food marketing stages, consumers need to reach customers with certain mar-keting techniques, the aim of this research is to investigate what affects the behavior of customers in the marketing stages, how and through which channels and how marketing reaches consumers in the electronic age with the e-commerce era, and what should be considered