Japon çizgi filmlerinde din, değer ve ahlak algısı -Death Note animesi örneği-
Perception of religion, values and morality in Japanese cartoons-example of Death Note anime-
  1. Tez No: 913790
  2. Yazar: ASLIHAN AYBÜKE DAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ YAZIBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Teknolojik ilerlemeler ve hızla değişen dünya bireylerin ilgi alanlarında önemli dönüşümlere yol açmaktadır. Geçmişte, bireylerin ilgisini çeken aktiviteler basit oyunlar ve geleneksel el sanatları iken günümüzde artırılmış gerçeklik teknolojileri sayesinde bireylerin dijital ortamda deneyimler yaşamaları mümkün olmuştur. Bu tür yenilikler bireylerin dikkatini çekmekte ve onları daha etkili bir şekilde katılıma teşvik etmektedir. Bahsedilen değişimler doğrultusunda bireylere sunulan eğitim içerikleri ve sunum biçimleri de yeniden şekillendirilmelidir. Eğitim süreçleri, bireylerin kolayca odaklanabileceği ve dikkatini çekebileceği içeriklerin analizine dayanarak geliştirilmelidir. Değer eğitimi bu gelişmeler neticesinde farklı medya kanalları ve yöntemlerle aktarılabilir. Bu araştırma, dijital çağda hızla popülerleşen ve kolay erişilebilir Uzak Doğu kültürünün önemli bir parçası olan animeleri incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle Türkiye'de gençler arasında büyük bir ilgi gören Death Note (Ölüm Defteri) üzerine bir analiz yapılması hedeflenmiştir. Bu araştırmada yöntem olarak içerik analizi kullanılmış anime tematik olarak ele alınmıştır. Sonrasında içeriği takip eden bir grup ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler sistematik bir şekilde analiz edilerek araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmanın bulguları Death Note animesinde din, değer ve ahlak temalarını işlendiğini ortaya koymaktadır. Yapılan mülakatlarda, katılımcıların izledikleri animeden etkilendikleri ve özellikle ahlaki gelişimleri üzerinde önemli bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Animelerin kullandığı yöntemler, işlediği temalar ve görsel içerikler, öğrenmeyi kalıcı hale getirerek, etkili bir eğitim aracı sunmaktadır. Bu sonuçlar, dijital çağda değer eğitimi ve din eğitiminin daha etkili bir şekilde sunulmasına yönelik öneriler geliştirilmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological advances and the rapidly changing world are causing significant transformations in the areas of interest of individuals. In the past, activities that attracted the attention of individuals were simple games and traditional handicrafts, but today, thanks to augmented reality technologies, it has become possible for individuals to have experiences in a digital environment. Such innovations attract the attention of individuals and encourage them to participate more effectively. In line with the changes mentioned, the educational content and presentation formats offered to individuals should also be reshaped. Educational processes should be developed based on the analysis of content that individuals can easily focus on and attract attention. Value education can be conveyed through different media channels and methods as a result of these developments. This research aims to examine anime, which is an important part of Far Eastern culture that is rapidly becoming popular and easily accessible in the digital age. It is aimed to conduct an analysis on Death Note, which has attracted great interest especially among young people in Turkey. Content analysis was used as a method in this research and the anime was handled thematically. Afterwards, semi-structured interviews were conducted with a group that followed the content and the obtained data were systematically analyzed and included in the research. The findings of the research reveal that the Death Note anime covers the themes of religion, value and morality. In the interviews, it was determined that the participants were affected by the anime they watched and that it had a significant effect on their moral development. The methods used, themes and visual content of the anime make learning permanent and provide an effective educational tool. These results allow for the development of suggestions for more effective presentation of values education and religious education in the digital age.