Entegre sağlık kampüslerine yönelik hasta değerlendirmeleri: Ankara Etlik Şehir Hastanesi örneği
Patient evaluations for integrated health campuses: The example of Ankara Etlik City Hospital
  1. Tez No: 913793
  2. Yazar: SEZAİ CAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sağlık hizmetleri; kişilerin rahatsızlığına yönelik koruyucu, tedavi ve rehabilite edici uygulamaların kişilerin talepleri doğrultusunda farklı görevlerdeki sağlık personelleri tarafından yerine getirilmesidir. Sağlık hizmetinin en önemli amaçlarından biri hizmet alan kişilerin, sağlık düzeyini iyileştirmek ve sağlık hizmetine ilişkin iyi bir deneyim ve memnuniyet ile sağlık kuruluşundan ayrılmasını sağlamaktır. Verilen hizmetin kalitesini değerlendirmek için kişinin deneyiminin ölçülmesi önemlidir. Bu nedenle çalışmada, sunulan sağlık hizmetinin kalitesini değerlendirmek için şehir hastanelerinden hizmet alan hastaların hastane süreçleri ile ilgili deneyimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Şehir hastanelerinden hizmet alan hastaların deneyimlerinin değerlendirilmesi, hizmetin etkinliği ve verimliliğini belirlemek ve süreçleri iyileştirmek için sağlık politikasına yön verenlere ve sağlık yöneticilerine katkı sağlayacaktır. Kesitsel, tanımlayıcı nitelikteki bu çalışmanın verileri, ayaktan hasta deneyimi için“Bakım Kalite Komisyonu- Care Quality Commission (CQC)”ölçeği ve yatan hasta deneyimi için 'Hastane Sağlık Hizmet Sağlayıcıları ve Sistemleri Tüketici Değerlendirmesi - Hospital Consumer Assessment of Healthcare Providers and Systems (HCAHPS)" ölçekleri kullanılarak taburculuk işlemleri bittikten sonra yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Tüm ölçeklerin sonuna katılımcıların tavsiye olasılıklarını değerlendirmek için Net Tavsiye Puanları (NTP) eklenmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS v.23 programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgularda; katılımcıların tatmin düzeyinin yüksek olduğu, bireysel özelliklerinin hasta deneyimlerini etkilediği ve hasta deneyimi alt boyutları ile tavsiye puanları arasında orta düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Literatürdeki çalışmalar ile kıyaslandığında bulguların uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Genel olarak hastaların deneyimlerinin olumlu olduğu ancak alt boyutlarda iyileştirme çalışmalarının yapılmasına ihtiyaç olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health services are the implementation of preventive, treatment and rehabilitative practices for people's illnesses by health personnel in different positions in line with the demands of the people. One of the most important goals of health services is to improve the health level of the people receiving the service and to ensure that they leave the health institution with a good experience and satisfaction regarding the health service. It is important to measure the person's experience in order to evaluate the quality of the service provided. Therefore, the aim of the study was to determine the experiences of patients receiving service from city hospitals regarding hospital processes in order to evaluate the quality of the health service provided. Evaluating the experiences of patients receiving service from city hospitals will contribute to those who direct health policy and health managers in order to determine the effectiveness and efficiency of the service and to improve the processes. The data for this cross-sectional, descriptive study were collected using the“Care Quality Commission (CQC)”scale for outpatient experience and the“Hospital Consumer Assessment of Healthcare Providers and Systems (HCAHPS)”scale for inpatient experience via a face-to-face survey method after the discharge procedures were completed. Net Promoter Scores (NTP) were added to the end of all scales to assess the participants' likelihood of recommendation. IBM SPSS v.23 program was used in the analysis of the data. The findings revealed that the satisfaction level of the participants was high, individual characteristics affected patient experiences, and there was a moderate relationship between patient experience sub-dimensions and recommendation scores. When compared with studies in the literature, it was observed that the findings were consistent. It was determined that patients' experiences were generally positive, but there was a need for improvement in the sub-dimensions.