Ebeveynlerin çocukluk çağı ulusal bağışıklama programı rutin aşılarına yönelik tutumları ve aşı okuryazarlığının sosyodemografik özellikleriyle ilişkisi
Parental attitudes towards routine vaccines in the national childhood immunization program and the relationship of vaccine literacy with sociodemographic characteristics
  1. Tez No: 913794
  2. Yazar: KÜBRA YAKIŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Kurumları Yönetimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Health Care Management, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında ebeveynlerin sosyodemografik özelliklerinin, aşıya yönelik tutumları ile aşı okuryazarlığı alt boyutları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu çalışma ile ebeveynlerin aşı tutumlarındaki çeşitliliğin ve aşı okuryazarlığı seviyelerinin işlevsel, iletişimsel ve eleştirel boyutları üzerindeki potansiyel etkilerini açıklığa kavuşturmak amaçlanmaktadır. Araştırmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kulesi'ne 01.06.2024- 15.06.2024 tarihleri arasında çocuk polikliniklerine başvuran 400 ebeveyn katılım sağlamıştır. Veriler yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 23 paket programı kullanılmıştır. Çalışmada yapılan analizler sonucunda; ebeveynlerin sosyodemografik özelliklerinin aşıya ilişkin tutum ve aşı okuryazarlığı arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca ebeveynlerin aşıya ilişkin tutum puanı orta seviyede, işlevsel sağlık okuryazarlık alt boyut puanı ile aşıya ilişkin tutumlar ölçek ve alt boyut puanları arasında negatif yönde ve iletişimsel sağlık okuryazarlık alt boyut puanı ile aşıya ilişkin tutumlar ölçek ve tutum alt boyut puanları arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı derecede bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir (p< 0,05). Sonuç olarak, genç ebeveynlerin aşı okuryazarlığı düzeylerinin daha yüksek olduğu ve eğitim durumu, gelir ve çocuk yaşının tutum davranışları üzerinde sınırlı etkisi olduğu görülmüştür. Sağlık profesyonelleri ve politika yapıcılar, ebeveynleri bilinçlendirerek toplumsal bağışıklık ve salgınların önlenmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the relationship between parents' sociodemographic characteristics, their attitudes towards vaccination, and the subdimensions of vaccine literacy. Additionally, the study seeks to clarify the potential impacts of the diversity in parental vaccine attitudes and their vaccine literacy levels on the functional, communicative, and critical dimensions. A total of 400 parents who visited the pediatric outpatient clinics of Ankara Bilkent City Hospital's Children's Tower between June 1, 2024, and June 15, 2024, participated in the study. Data were collected through face-to-face surveys, and the IBM SPSS Statistics 23 software package was used for data analysis. The analyses revealed statistically significant differences between parents' sociodemographic characteristics, vaccine-related attitudes, and vaccine literacy. Furthermore, it was found that parents' vaccine attitude scores were at a moderate level. A negative statistically significant relationship was identified between the functional health literacy subdimension scores and the scale and subdimension scores for vaccine attitudes.