Kemoterapi alan kanser hastalarında akupresurun konstipasyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisi: Sistematik derleme ve meta analiz
The effect of acupressure on constipation and quality of life in cancer patients receiving chemotherapy: A systematic review and meta-analysis
- Tez No: 913798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA DİNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu sistematik derleme ve meta- analizin amacı, kemoterapi gören kanser hastalarında konstipasyonu önlemek için akupresur tedavisine ilişkin randomize kontrollü çalışmalardan (RKÇ) elde edilen mevcut kanıtları değerlendirmektir. Kapsamlı literatür taraması 1 Kasım 2023- 1 Nisan 2024 tarihleri arasında Pubmed, Medline, Scopus, Science direct, Web of Science, Cochrane Central Register of Controlled Trials, Dergipark ve YÖK TEZ veri tabanlarında yapılmıştır. Bu meta-analize 8 RKÇ dahil edilmiştir. Araştırmanın normal örneklem hacmi 640 (Deney: 320 Kontrol:320)' dır. Çalışmaların yanlılık riski,“Revize Edilmiş Cochrane Randomize Çalışmalar İçin Yanlılık Riski Aracı”(Revised Cochrane risk-of-bias tool for randomized trials) (ROB 2) kullanılmıştır. Bu çalışmanın meta analizlerinde Rewiev Manager 5.4.1 programı kullanılmıştır. Bu meta analizde uygulanan basamaklar PRISMA 2020 kontrol listesine göre raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this systematic review and meta-analysis is to evaluate the existing evidence from randomized controlled trials (RCTs) on the effectiveness of acupressure in preventing constipation in cancer patients undergoing chemotherapy. A comprehensive literature search was conducted between November 1, 2023, and April 1, 2024, in PubMed, Medline, Scopus, ScienceDirect, Web of Science, Cochrane Central Register of Controlled Trials, Dergipark, and YÖK TEZ databases. A total of 8 RCTs were included in this meta-analysis. The normal sample size of the studies was 640 (Intervention: 320, Control: 320). The risk of bias in the studies was assessed using the Revised Cochrane Risk-of-Bias Tool for Randomized Trials (ROB 2). The meta- analysis was performed using the Review Manager 5.4.1 software. The steps followed in this meta-analysis were reported according to the PRISMA 2020 checklist.