Arkeolojik veriler ışığında Sin kültü
Sin cult in the light of archaeological data
- Tez No: 913826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Sümer Uygarlığından itibaren önemli bir konumda bulunan tanrılardan biri olan ve farklı dönemlerde farklı isimler alan Ay tanrısı Sin, Mezopotamya panteonunda ayrı bir öneme sahiptir. Özellikle Babil ve Asur dininde önemli bir rol oynamakla birlikte, ilk olarak Ur kentinin baş tanrısı olarak bilinirken, sonraki dönemlerde Harran'ın en önemli tanrısı haline gelmiştir. Sin kültünün varlığının arkeolojik kanıtlarının Harran merkez başta olmak üzere Soğmatar, Aşağı Yarımca ve Sultantepe gibi birçok yerde bulunması, onun tüm Harran Ovası boyunca önemli bir konumda olduğunu ve onun kutsandığını göstermektedir. Nitekim gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar vasıtasıyla ortaya çıkarılan Sin Kültü'ne ait mühür baskıları, rölyefler, steller, heykeltraşlık eserleri ve yazıtlardan da anlaşılacağı üzere, Harran'da E.hul.hul adı verilen ve Ay Tanrısı Sin'e adanmış olan bir tapınağın varlığı bu durumu kanıtlar nitelikte gözükmektedir. Ayrıca Soğmatar, Aşağı Yarımca ve Sultantepe'de de ortaya çıkarılan stellerde ve yazıtlarda Tanrı Sin'in adının bulunması, Sin Kültünün bölgede merkezlerden biri olarak tercih edildiğine, yüzyıllarca bölgede etkin bir şekilde varlık gösterdiğine ve tarihte önemli bir konumda olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Sin, the Moon god, who has been one of the gods in an important position since the Sumerian Civilization and has taken different names in different periods, has a special importance in the Mesopotamian pantheon. Although he played an important role especially in Babylonian and Assyrian religion, he was first known as the chief god of the city of Ur, and in later periods he became the most important god of Harran. The fact that archaeological evidence is found in many places such as Soğmatar, Aşağı Yarımca and Sultantepe, especially in the center of Harran, shows that it was in an important position throughout the entire Harran Plain and that it was consecrated. As a matter of fact, as can be understood from the seal impressions, reliefs, stelae, sculptural works and inscriptions belonging to the Sin Cult unearthed through archaeological studies, the existence of a temple in Harran called E.hul.hul and dedicated to the Moon God Sin. seems to be evidence. In addition, the presence of the name of God Sin on the stelae and inscriptions unearthed in Soğmatar, Aşağı Yarımca and Sultantepe indicates that the Sin Cult was preferred as one of the centers in the region, had an active presence in the region for centuries and had an important position in history.