Kültepe metinlerinde geçen coğrafya adları bunların lokalizasyonu ve diğer yönleri hakkında elde edilen bilgiler
Geography names in the Kültepe texts and the location and its to be gotten knowledge in the about outher direction
- Tez No: 81769
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sümeroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
“Kültepe Metinlerinde Geçen Coğrafya Adlan, Bunların Lokalizasyonu ve Diğer Yönleri Hakkında Elde Edilen Bilgiler”adlı tezimiz ile, en eski yazılı vesikalarda geçen coğrafya adlarının tesbitine, Anadolu'nun o zamanki yerleşim haritasını ortaya koymaya, bu yer adlarını Hitit devri ve Klâsik dönemdekilerie kıyaslayarak, bu devirlerdeki ve hatta hâlâ yaşayan yer adlarını ile kültürel devamlılığı vurgulamaya çalıştık. M.Ö. 1950-1750 yıllan arasında özellikle Anadolu platosunda yoğun bir şehirleşme olduğu anlaşılmakta, başta Kültepe-Kanis olmak üzere Asurlulann bu şehirlerde kânım ve wabartum adım verdikleri ticari merkezler kurduklan görülmektedir. Yoğun bir şekilde yapılan bu ticari faaliyetler sonucunda Anadolu yazı ile tanışmış, Mezopotamya ve Anadolu kültürleri birbirleriyle kaynaşmıştır. Bu çalışmamızda, 1991 yılında Kh. Nashef tararından yayınlanan RGTC IV,“Die Orts- und Gewassernamen der altassyrische Zeit”adlı kitapta yer alan coğrafi adlan ile bu kitaptan sonra yayınlanan çeşitli kitap ve makalelerle, yayınlanmamış belgelerde zikredilen yer adlarım bir araya getirmeye çalıştık. Çalışmamızda yer adlann, Kültepe metinlerinde geçiş şekillerini ve elde edilen diğer özelliklerini tesbit ettikten sonra, bu yerler için yapılan lokalizasyon tekliflerini derleyip, klasik dönemdeki yer adlan ve günümüzde de yaşayan isimlerle ilişkilerini ortaya koymaya çalıştık. Anadolu platosunda, yükseklikleri 35 metreye, çaplan ise birkaç yüz metreye ulaşan“Höyük”ya da“Teli”adı verilen moloz tepeler, konumuzu teşkil eden şehirleri gizlemektedir. Binlerce yıldır gün ışığına çıkmayı bekleyen bu yerleşimleri filolojik tesbitlerle bulmaya ve arkeolojik çalışmalara da yardımcı olmaya çalıştık. Sonuç olarak, Eski Asur Ticaret Kolonileri Çağı olarak adlandırılan bu dönemde, özellikle Orta Anadolu'da yoğun bir şehirleşmenin olduğu ve bu şehirlerin birbirleriyle yoğun bir ticari ilişki içinde olduğu anlaşılmaktadır. Remzi Kuzuoğlu
Özet (Çeviri)
We try to with our thesis which called of“Geograpy Names in the Kültepe texts and the Location and Its to be gotten Knowledge in the about outher Direction”, to determine written in oldest documents, to bring up the historical geography of Anatolia in that period and this geography names by comperation Hitit age and clasik periods, in that areas and also still live geography names and it's culturel continious with consider. It seems that especialy Anatolia high lands have most intensively urban settlements at which Assyrians constructed trading centres called kârum and wabartum, of which Kültepe-Kanis is the most important in 1950-1750 B.C. The result of this intensive trading affairs Anatolia came accross with cuneiform inscriptions and thanks to that Mezopotamia and Anatolia cultures have close contacts. We tried to put together the geography names which allready announcet at the“Die Orts- und Gewassernamen der altassyrische Zeit”book, published 1991 by Kh. Nashef and other books and articles which published after that book and the geography names the unpublished documents. Among 300 settlement names occured at the Kültepe documents which are more than 25.000 at the present, only several settlement names such as Kültepe-Kanis, Boğazköy-Hattusas and Alisar-Amkuwa in Anatolia and one of two names in Mesopotamia could be known with their modern locations. The settlements of this subject matter lie under the mounts called“Höyük”or 'Tell", which are some 35 m high and all most 100-300 m in diameter in Anatolian high lands. We tried to find out this old settlements writh the help of philological study and to thanks to that help archeogical resarch As a result of, in this period called Assyrian Treading Colonian Period it is certain that centrel Anatolian has intensive urbanization and thise centres have intensive treading contacts to each other. Remzi Kuzuoğlu