Özel eğitim öğretmenlerinin deprem güvenlik becerilerinin öğretimi hakkındaki görüşleri
Special education teachers' views on teaching earthquake safety skills
- Tez No: 913825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan özel eğitim öğretmenlerinin, özel gereksinimli bireylere deprem güvenlik becerileri (DGB) öğretiminin etkililiği hakkında görüşlerini incelemektir. Çalışma, özel eğitim öğretmenlerinin; deprem güvenlik becerileri hakkında ne düzeyde bilgi sahibi olduğunun, özel gereksinimli bireylere söz konusu becerileri ne düzeyde kazandırdıklarının, becerileri öğretirken hangi yöntem veya tekniklerin kullanıldığının, eğitim sonunda hangi ölçme araçlarının veya tekniklerinin kullanıldığının ve özel gereksinimli bireylere yönelik düzenlenecek olan deprem güvenlik becerileri ile ilgili ne gibi önerilerde bulunduklarının anlaşılması açısından önemlidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma dahilinde 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Diyarbakır ilinde yer alan devlet okullarında çalışan 16 özel eğitim öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak görüşülmüştür. Bu öğretmenler seçilirken amaçlı örneklemin bir alt türü olan tipik durum örneklemesi kullanılmış olup katılımcıların seçiminde kadın-erkek eşitliğine dikkat edilmiştir. Görüşmeler ses kayıt özelliğine sahip Android bir cihaz ile kaydedilmiş olup, bulgular içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre öğretmenlere göre özel gereksinimli bireylere yönelik DGB öğretimi yapılması zaruri olup bu eğitime erken çocukluk döneminde başlanmalıdır. Öğretmenler yöntem/teknik seçiminde en çok öğrencinin gelişim düzeyine dikkat etmekte olup öğretim yaparken en çok model olma tekniğini kullanmakta, DGB öğretimini değerlendirirken en çok ölçüt bağımlı ölçü aracını kullanmaktadır. Öğretmenler DGB içerikli hizmet içi eğitim faaliyetlerini yalnızca teorik bulmakta, ders kitaplarında DGB'ye yönelik içerikleri yetersiz bulmakta ve var olan içerikleri uygulanabilir bulmamaktadır. Öğretmenler okullarda DGB'ye yönelik etkinliklerin yetersiz olduğunu düşünmektedir. Son olarak öğretmenler DGB öğretiminden en sık karşılaşılan sorunun öğrencinin yetersizlik düzeyinin söz konusu öğretimi yapmaya uygun olmaması olduğunu belirtirken, DGB öğretimi yaparken karşılaşılan sorunların en çok aile-öğretmen iş birliğini artırarak çözülebileceğini belirtmiştir. Elde edilen bu bulgular neticesinde uygulamaya yönelik ve ilerideki araştırmalara yönelik öneriler ile alan yazına katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of special education teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education about the effectiveness of teaching earthquake safety skills (ESS) to individuals with special needs. The study is important in terms of understanding to what extent special education teachers have knowledge about earthquake safety skills, to what extent they teach these skills to individuals with special needs, which methods or techniques are used while teaching the skills, which measurement tools or techniques are used at the end of the training, and what suggestions they make about earthquake safety skills to be organized for individuals with special needs. Case study, one of the qualitative research methods, was used in the study. Within the scope of the research, 16 special education teachers working in public schools in Diyarbakır province in the 2023-2024 academic year were interviewed using semi-structured interview technique. While selecting these teachers, typical case sampling, a subtype of purposive sampling, was used and attention was paid to gender equality in the selection of participants. The interviews were recorded with an Android device with voice recording feature and the findings were analyzed by content analysis method. According to the findings obtained as a result of the research, according to the teachers, teaching ESS for individuals with special needs is essential and this education should be started in early childhood. Teachers mostly pay attention to the developmental level of the student in the selection of methods/techniques, use the modeling technique the most while teaching, and use the criterion-dependent measurement tool the most while evaluating ESS teaching. Teachers find in-service training activities on ESS content only theoretical, find the content on ESS in textbooks insufficient and do not find the existing content applicable. Teachers think that there are insufficient activities for ESS in schools. Finally, while teachers stated that the most common problem encountered in teaching ESS is that the student's level of disability is not suitable for the teaching in question, they stated that the problems encountered while teaching ESS can be solved mostly by increasing family-teacher cooperation. As a result of these findings, the study contributed to the literature with suggestions for practice and future research.