Örgütsel değerlerin sanal kaytarma üzerindeki etkisi
The Effect of organizational values on cyberloafing
  1. Tez No: 913855
  2. Yazar: MERVE ERBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OKTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Management Information Systems, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin amacı, bankacılık sektöründe örgütsel değerlerin sanal kaytarma üzerindeki etkisini saptamaktır. Bu amaçla örgütsel değer farklılıkları ve sanal kaytarma ölçeklerinden yararlanılarak 18 yaş ve üzerindeki İstanbul ilinde ikamet eden banka çalışanlarına anket dağıtılmış ve gönüllü olarak katılmayı kabul eden 393 kişiye anket yapılmıştır. 20 anket tutarsız ve aykırı değerlere sahip olması nedeniyle analiz dışında tutularak 373 kişi üzerinden araştırma yürütülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 25 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analiz sürecinde, açımlayıcı faktör analizi, t testi, Anova, korelasyon ile doğrusal ve çoklu doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, belirsizlikten kaçınma oranı yüksek boyutunun kişisel işlemler üstünde, dişil değerler boyutunun bilgi edinme üstünde, belirsizlikten kaçınma oranı yüksek ve dişil değerler boyutlarının eğlenceli vakit üstünde, dişil değerler boyutlarının kazanç sağlama üstünde, belirsizlikten kaçınma oranı yüksek ve dişil değerler boyutlarının sanal kaytarma düzeyi üstünde anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. Araştırma kapsamında ulaşılan sonuçlarla, konuyla ilgili akademisyenlere faydalı olunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to determine the influence of organizational values on the phenomenon of cyberloafing within the banking sector. To this end, a questionnaire was distributed to bank personnel aged 18 and over residing in Istanbul, using the organizational value differences and cyberloafing scales. A total of 393 individuals consented to participate in the survey. Twenty questionnaires were excluded from the analysis due to inconsistencies and outlier values. A total of 373 individuals participated in the research. The data were analyzed using the statistical software package SPSS 25. Several statistical techniques were employed in analyzing the data, including explanatory factor analysis, t-tests, anova, correlation, and linear and multiple linear regression. The results of the study demonstrate that the high uncertainty avoidance dimension has a significant impact on personal transactions, while the feminine values dimension has a notable effect on information acquisition. Furthermore, the high uncertainty avoidance and feminine values dimensions have a pronounced effect on leisure time, with the feminine values dimension also exerting a discernible influence on profit-making. Additionally, the high uncertainty avoidance and feminine values dimensions have a notable impact on the level of cyberloafing. The objective of this study is to provide a useful contribution to the academic literature on the subject.