Örgütsel sinizmin sanal kaytarma üzerindeki etkisi: Bir alan araştırması
The effect of organizational cynicism on cyberloafing: A field study
  1. Tez No: 757174
  2. Yazar: ONUR BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı; örgütsel sinizmin sanal kaytarma üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik ankete katılan çalışanlar arasında bu duruma yönelik farklılıklar olup olmadığını tespit etmektir. Örgütsel sinizmin sanal kaytarma üzerindeki etkisini ölçebilmek için Gümüşhane İlinde bulunan bir kamu kurumu çalışanlarına aktif saha çalışması yapılarak veri toplanması sağlanmıştır. Kurumda görev yapan 257 kişi bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak anket yöntemi tercih edilmiş ve anket formu oluştururken demografik özellikler, örgütsel sinizm ölçeği ve sanal kaytarma ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS for windows programının 24.0 sürümü kullanılmıştır. Normallik analizi testinde çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerlerine göre dağılımın normal olduğu belirlenmiştir. Araştırmada ileri sürülen hipotezleri test etmek amacıyla elde edilen verilere faktör analizi, frekans analizi, ANOVA, t testi, regresyon ve korelasyon analizleri yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda örgütsel sinizmin, sanal kaytarma üzerinde pozitif ve anlamlı bir ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bir diğer bulgu ise örgütsel sinizm ve sanal kaytarma alt boyutları arsında pozitif ve anlamlı sonuçlar elde edildiğidir ayrıca katılımcıların örgütsel sinizm ve sanal kaytarma algıları demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği sonucuna da varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there are differences between the employees participating in the survey to determine the effect of organizational cynicism on cyberloafing. In order to measure the effect of organizational cynicism on cyberloafing, active fieldwork was conducted for the employees of a public institution in Gümüşhane and data was collected. 257 people working in the institution constitute the sample of this study. Survey method was preferred as data collection tool within the scope of the study and demographic characteristics, organizational cynicism scale and cyberloafing scale were used while creating the questionnaire. The 24.0 version of SPSS for windows program was used to analyze the data. In the normality analysis test, it was determined that the distribution was normal according to the skewness and kurtosis values. In order to test the hypotheses put forward in the research, the data obtained were evaluated by factor analysis, frequency analysis, ANOVA, t test, regression and correlation analysis.In the first part of the research, the concept of cynicism, its development process, cynicism dimensions, types, causes and results are mentioned. As a result of the study, it was concluded that r organizational cynicism has a positive and significant relationship on cyberloafing. Another finding obtained as a result of the analyzes was that positive and significant results were obtained between organizational cynicism and cyberloafing sub-dimensions, and it was also concluded that the organizational cynicism and cyberloafing perceptions of the participants differed according to demographic variables.