Türkiye'de uygulanan sağlık politikalarının analizine yönelik bir çalışma: KETEM çalışmalarına halk sağlığı uzmanlarının bakışı
A Study on the analysis of health policies applied in Turkey: public health experts' view of KETEM studies
- Tez No: 913870
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZELKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kanser son zamanlarda Türkiye'de önemli oranda yükseliş göstermiştir. Ölümle sonuçlanan hastalıklar içerisinde kardiyovasküler hastalıklarından sonra yer almaktadır. İlerleyen yıllarda ise ilk sırada yer alması beklenmektedir. Kanser erken dönemde teşhis edilmesi halinde önemli ölçüde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak geç tanının konulması durumunda, hastalığın tedavisinin mümkün olmamasıyla beraber, bu süreç daha fazla maddi harcamayı beraberinde getirmektedir. Bu kapsamda kanserin erken teşhisi gerek birey sağlığı gerekse ekonomik bakımdan büyük önem taşımaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de kanser ile mücadele önemli ölçüde gelişme göstermiş olup ve her geçen gün gelişmeye devam etmektedir. Çalışmada Türkiye'de KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) tarafından taraması yapılan kanserler, kanserlerin görülme oranları ve bu kanser türleriyle mücadelede gerçekleştirdikleri tarama programları ile tedavileri ele alınmıştır. Çalışmada Türkiye'de KETEM ve KETEM'de yürütülen faaliyetlere Halk Sağlığı Uzmanlarının bakışı nedir? sorusuna cevap aranmaktadır. Halk Sağlığı Uzmanlarının KETEM ile ilgili kıymetli fikir ve bilgi birikimlerinden istifade etmek ve böylelikle mevcut durumunu yansıtmak ,daha iyiye taşımak adına öneriler sunmaktır.Araştırmada; nitel araştırma yöntemleri arasında sıklıkla kullanılmakta olan bir veri toplama tekniği; çoğunlukla açık uçlu soruların sorulduğu, yüz yüze ya da online görüşme ile derinlemesine gerçekleşen bir görüşme metodu kullanılmıştır.Araştırma kapsamında bulgulara dayanarak KETEM'in güçlendirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla mevcutta bazı güncel politikaların gözden geçirilmesi ve yeni adımların atılması noktasında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cancer has recently shown a significant increase in Turkey. Among the diseases that result in death, it is included after cardiovascular diseases. In the following years, it is expected to take the first place. Cancer is a disease that can be significantly treated if diagnosed at an early stage. However, in case of late diagnosis, although treatment of the disease is not possible, this process brings with it more financial expenses. In this context, early diagnosis of cancer is of great importance both from an individual's health and economic point of view. As is the case all over the world, the fight against cancer in Turkey has significantly improved and continues to improve every day. In the study, the cancers screened by KETEM (Cancer Early Detection, Screening and Education Center) in Turkey, the incidence rates of cancers and the screening programs and treatments they perform in the fight against these types of cancer were discussed. What is the Public Health Experts' view on the activities carried out at KETEM and KETEM in Turkey in the study? the answer to the question is being sought.To take advantage of the valuable ideas and knowledge of Public Health Experts about KETEM and thus to reflect the current situation and to offer suggestions in order to move it for the better.In the research; a data collection technique that is often used among qualitative research methods; a method of in-depth interview, mostly in which open-ended questions are asked, face-to-face or online interview, was used Dec. Based on the findings within the scope of the research, recommendations were presented at the point of reviewing some current policies and taking new steps in order to strengthen and develop KETEM.