Dijital dönüşüm sürecinde çalışanların örgütsel özdeşleşmesinin iş performansına etkisi: Eğitim sektöründe bir araştırma
The Effect of employees' organizational identification on business performance in the digital transformation process: A Research in the education sector
- Tez No: 913869
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇİĞDEM KIREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde bilgi toplumundan akıllı topluma geçiş sürecinde hayatın her aşamasında dijitalleşmeden bahsedilmektedir. Günlük hayatımızdaki teknolojik değişimlerin insanların hayatları üzerindeki dönüştürücü etkisinin anlaşıldığı bu yeni dijital çağda, eğitim ortamlarında da önemli değişikliklerin yaşanması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu çalışmada Toplum 5.0'a geçişte eğitimin dijitalleşmesi, Eğitim 1.0'dan 4.0'a eğitimin dönüşümü anlatılmış, dijital dönüşümle ilgili uygulamalar araştırılmış ve örgütsel özdeşleşme ile birlikte iş performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Eğitim Sektöründe dijital dönüşümün ve çalışanların Örgütsel Özdeşleşmesinin İş Performansına etkisi ilk ve orta öğretim seviyesindeki eğitim kurumlarında, eğitmenler üzerinden incelenmiştir. Nicel araştırmaya dayanan bu çalışmanın verilerini toplamak amacıyla katılımcılara anket uygulanmıştır. Araştırmanın amacı, çalışanların dijital teknolojiye yönelik algılarının, ve örgütsel özdeşlemelerinin; iş sonuçlarından biri olan iş performansı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla yapılan çalışma Türkiye'de eğitim sektöründe görev yapan ilk ve orta öğretim düzeyinde eğitimcilerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda Eskişehir genelinde 17 eğitim kurumunda toplamda 217 eğitmenden alınmış olan veriler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; çalışanların dijital teknolojiye yönelik tutumlarının örgüte bağlılık ve özdeşleşme düzeyleri ve iş performansları üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca teknolojik dönüşüm sürecinde; örgütsel özdeşleşme düzeylerinin bireysel performanslara aracılık etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Digitalization is mentioned at every stage of the transition from today's information society to a smart society. In this new digital age, where the impact of technological changes in our daily lives on people's lives is understood, it has become inevitable for educational environments to experience significant development. In this study, the digitalization of education in the transition to Society 5.0, the transformation of education from Education 1.0 to 4.0 were explained, applications related to digital transformation were investigated, and their effects on organizational identification and business performance were examined. The effect of digital transformation and organizational identification of employees in the Education Sector on Job Performance was examined through instructors in primary and secondary education institutions. A survey was administered to the participants in order to collect the data of this study, which is based on quantitative research. The aim of the research is to examine employees' perceptions of digital technology and their organizational identification; To investigate its impact on business performance, which is one of the business results. The study conducted for this purpose was carried out with the participation of primary and secondary education level educators working in the education sector in Turkey. In this context, data obtained from a total of 217 instructors in 17 educational institutions across Eskişehir were used. As a result of the research; It has been determined that employees' attitudes towards digital technology have a positive and significant effect on their level of commitment and identification with the organization and their job performance. In addition, in the process of technological transformation; It has been observed that organizational identification levels have a mediating effect on individual performances.