Fibromiyaljili bireylerin diyet kalitesi, anksiyete durumu ve fiziksel aktivite düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of diet quality, anxiety status and physical activity levels of individuals with fibromyalgia
- Tez No: 913880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAL ERZURUM ALİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma FMS tanısı almış bireylerin diyet kalitesi, anksiyete ve fiziksel aktivite durumlarını değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, Ocak – Mayıs 2023 tarihleri arasında Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ve Dahiliye Polikliniklerine başvuran, 18-64 yaş arası 110 birey ile gerçekleştirilmiştir. Bireyler, FMS tanısı almış almış 55 birey (HG) ile 55 kontrol (KG) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Bireylerin genel özelliklerini, sağlık durumlarına ilişkin bilgilerini ve beslenme alışkanlıklarını belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından anket formu uygulanmıştır. Günlük enerji ve besin ögesi alımlarını değerlendirmek için 2 gün 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı alınmıştır. Bireylerin anksiyete durumları, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), fiziksel aktivite durumları Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi- Kısa Form (IPAQ-SF), diyet kaliteleri Sağlıklı Yeme İndeksi-2015 (SYİ-2015) kullanılarak değerlendirilmiştir. Antropometrik ölçümler araştırmacı tarafından alınmıştır. HG'deki bireylerin yaş ortalaması 48,98±9,72 yıl, KG'dekilerin 44,43±10,34 yıldır. HG'deki bireylerin enerji alım ortalamasının 1101,12±247,78 kkal/gün, KG'deki bireylerin 961,49±189,09 kkal/gün olduğu saptanmıştır (p0,05). HG'deki bireylerde vücut ağırlığı ile SYİ-2015 skoru arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu gösterilmiştir (r=-0,331; p=0,014).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate diet quality, anxiety and physical activity status of individuals diagnosed with FMS. The study was conducted with 110 individuals aged 18-64 years who applied to Konya Beyhekim Training and Research Hospital Physical Medicine and Rehabilitation and Internal Medicine Polyclinics between January and May 2023. The individuals were divided into two groups as 55 individuals diagnosed with FMS (PG) and 55 controls (CG). A questionnaire form was applied by the researcher to determine the general characteristics of the individuals, information about their health status and dietary habits. In order to evaluate daily energy and nutrient intakes 2 days, 24 hour dietary recall were taken. Anxiety status of the individuals was assessed using Beck Anxiety Inventory (BAI), physical activity status was assessed using International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF), and diet quality was assessed using Healthy Eating Index-2015 (HEI2015). Anthropometric measurements were taken by the researcher. The mean age of the individuals in PG was 48.98±9.72 years and 44.43±10.34 years in CG. The mean energy intake of the individuals in PG was 1101.12±247.78 kcal/day and 961.49±189.09 kcal/day in CG (p0.05). It was shown that there was a significant negative correlation between body weight and HEI-2015 score in individuals with PG (r=-0.331; p=0.014).