Kadın voleybolcularda diz dinamik valgusu ile ilişkili kasların myoelektrik aktivitelerinin ve biyomekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of myoelectric activities and biomechanical properties of muscles associated with dynamic knee valgus in female volleyball athletes
  1. Tez No: 913881
  2. Yazar: NIZAMI CHALABIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL BAŞARAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SARIYILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Dinamik diz valgusu (DDV) olan ve olmayan kadın voleybol sporcularında DDV ile ilişkili alt ekstremite kaslarının elektromiyografik aktivitelerinin ve biyomekanik özelliklerinin incelenmesi. Gereç ve Yöntem: Şubat-Mayıs 2024 tarihleri arasında 12-18 yaşlarında olan kadın voleybolculardan çalışma kriterlerini karşılayanlar tek bacak çömelme testi pozitifliğine göre DDV (n=18) ve kontrol gruplarına (n=18) ayrıldı. Smaç hareketinin iniş fazında yüzeyel elektromyografi ile gluteus medius (GMed), adduktor magnus (AddM), vastus medialis (VM), vastus lateralis (VL), hamstring medialis (HM) ve hamstring lateralis (HL) kaslarının aktivasyonları ve aktivasyona başlama süreleri değerlendirildi. Aynı kasların biyomekanik ölçümleri (tonus, elastisite ve sertlik) MyotoPro® ile yapıldı. Bulgular: Sosyodemografik ve spora özgü verilerde gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunmayıp (p>0,05), DDV açılarında anlamlı fark mevcuttu (p=0,045). DDV grubunda GMed ve HL kaslarının aktivasyonu anlamlı olarak daha düşük, AddM/Gmed ve HM/HL değerleri anlamlı olarak daha yüksekti (sırasıyla p=0,001 ve p=0,015).
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the electromyographic (EMG) activities and biomechanical properties of lower extremity muscles associated with dynamic knee valgus (DKV) in female volleyball athletes with and without DKV. Materials and Method: Between February and May 2024, female volleyball players aged 12-18 who met the inclusion criteria were allocated to DKV (n=18) and control groups (n=18) based on single-leg squat test positivity. During the landing phase of the volleyball smush, the activation and activation onset times of the gluteus medius (GMed), adductor magnus (AddM), vastus medialis (VM), vastus lateralis (VL), hamstring medialis (HM), and hamstring lateralis (HL) muscles were evaluated using surface EMG. Biomechanical evaluations (tone, elasticity and stiffness) of the same muscles were performed with MyotonPro®. Results: No significant differences were detected between the groups in terms of sociodemographic and sport-specific data (p>0.05), except DKV angles (p=0.045). The activation of the GMed and HL muscles were significantly lower, while AddM/GMed and HM/HL values were significantly higher (p=0.001 and p=0.015, respectively) in the DKV group.