XXI. yüzyılda Türkiye'ye gerçekleşen Afgan göçünün nedenleri ve sonuçları
XXI. reasons and consequences of the Afghan migration to Turkey in the century
  1. Tez No: 913928
  2. Yazar: LAILUMA HAIDARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, 21. yüzyılın başlarında Türkiye'ye gerçekleşen Afgan göçünün nedenlerini ve bu göçün Türkiye üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Afganistan, uzun yıllardır çeşitli iç çatışmalar, politik belirsizlikler ve ekonomik zorluklarla mücadele etmektedir. Bu faktörler, Afgan halkının ülkelerini terk etmelerine yol açmış ve birçok kişiyi uluslararası koruma arayışına yönlendirmiştir. Tez, Afgan göçünün temel nedenlerini politik, ekonomik ve güvenlik boyutlarıyla analiz ederek, Türkiye'nin bu süreçte oynadığı rolü ortaya koymaktadır. Türkiye, sığınmacılara kapılarını açarak uluslararası toplumun dikkatini çekmiş ve Afgan göçüyle başa çıkmaya yönelik çeşitli politika ve stratejiler geliştirmiştir. Ayrıca, Afgan göçünün Türkiye'ye etkilerini değerlendirerek, ekonomik, sosyal ve kültürel boyutlarda ortaya çıkan dinamikleri ele almaktadır. Göçmenlerin Türk toplumuyla etkileşimi, işgücü piyasasına katkıları ve yerel kaynakların yönetimi gibi konular, bu etkilerin anlaşılmasına yönelik önemli perspektifler sunmaktadır. Sonuç olarak bu tez Afgan göçünün 21. yüzyılda Türkiye'ye olan etkilerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmektedir. Göçün nedenleri, Türkiye'nin bu süreçteki rolü ve göçün etkileri, hem akademik hem de politika odaklı bir bakış açısıyla incelenmiş ve Türkiye'nin bu küresel meseleyle başa çıkma çabalarının anlaşılmasına katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the reasons for and consequences of the Afghan migration to Turkey in the early 21st century. Afghanistan has long been grappling with various internal conflicts, political uncertainties, and economic challenges. These factors have prompted the Afghan people to leave their country, leading many to seek international protection. The thesis highlights Turkey's role in this process by analyzing the fundamental reasons for Afghan migration through political, economic, and security dimensions. Turkey, by opening its doors to refugees, has drawn the attention of the international community and developed various policies and strategies to cope with Afghan migration. Additionally, the thesis evaluates the impacts of Afghan migration on Turkey, addressing the dynamics that have emerged in economic, social, and cultural dimensions. Topics such as the interaction of migrants with Turkish society, their contributions to the labor market, and the management of local resources provide important perspectives for understanding these impacts. In conclusion, this thesis comprehensively assesses the effects of Afghan migration on Turkey in the 21st century. The reasons for migration, Turkey's role in this process, and the consequences of migration are examined from both academic and policy-oriented perspectives, contributing to an understanding of Turkey's efforts in dealing with this global issue.