Avrupa Birliği'nde uygulanan sosyal refah politikaları ve üyelik müzakere sürecinde Türkiye'ye yansımaları
Social welfare policies applied in European Union and its reflections upon Turkey during negotiation process
- Tez No: 287786
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. ZEYNEP GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Sosyal Politika anlayışı her ülke siyasetçileri ve halkı için tanıdık bir kavram olsa da onun uygulanışı ve başarı oranı açısından her devlette farklılıklar söz konusudur. Bugüne dek bilimsel literatürde sosyal politikayla ilgili çok sayıda makale ve kitaplar yazılsa da bu konu, bugün bile güncelliğini ve önemini yitirmemiştir. Çünkü, XXI. yüzyılda olmamıza rağmen, halen birtakım bilinçli veya farkında olunmadan yapılan siyasetler sonucunda toplumların büyük bir kesimi, minimal refah düzeyine bile erişememekte, hür yaşama, insani şartlarda çalışma, eğitim ve sağlık gibi temel haklarından mahrum edilmekte ve hükümetler bunlara göz yumabilmektedirler. Bu nedenle, küreselleşmekte olan neoliberal ekonomi politikalarının arzu edilmeyen sonuçları, bunun Avrupa refah devletleri üzerinde etkisi ve sosyal politikaların geleceği konularını bu tezde ele aldım. Bu tezde, refah topluluğu olarak bilinen Avrupa Birliği'nin Müktesebatı kapsamında sosyal refah politikalarını incelemeye, yapılmış sosyal devlet sınıflandırmalarını sergilemeye, İlerleme Raporlarına bakarak ise Türkiye'deki durumu ortaya koymaya ve hem de sosyal politkaların geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
Even though, mentality of social policy is a quite familiar concept for each country?s politicians and population, but its implementation and success vary from state to state. Despite the fact that, its possible to find so many articles and books written until today related to social welfare policies, even today this issue has not lost its importance and actuality. Because, even in 21th century, we still have huge problems in these terms, and a large part of population of the world still has no chanse to live and get education within minimal welfare level/even in normal standarts, and sometimes governments can turn a blind eye to that issue. Therefore, the global neoliberal economic policies with its undesirable consequences that impact on the European welfare states and the estimation of social policies of EU in future, will be examined in this thesis. In sum, this thesis, tends to review the European Union, as a community of welfare states, within the context of social policies that are in force and try to discuss the classifications of welfare states. And then I tried to demonstrate, the real situation of social policies in Turkey by examining the EC Progress Reports that are being released each year, starting from the date of negotiations between Turkey and EU. This thesis will also try to illustrate expectations in Turkey, regarding to the evaluation of social policies in the future.