Gençlerin Suriyeli sığınmacı algısı ve oy kullanma davranışlarına olan etkisi
The perception of the youth towards Syrian refugees and its impact on their voting behaviours
  1. Tez No: 913955
  2. Yazar: EBRU TÜRCİHAN İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
2011 yılında Suriye'de başlayan iç karışıklıklar kısa bir süre içerisinde iç savaşa dönüşerek Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının başta Türkiye olmak üzere çevre ülkelere göç etmesine neden olmuştur. Türkiye, ilk başta“açık kapı politikası”uygulayarak sınırlarına gelen Suriyeli sığınmacılara kapılarını açmış ve insani bir göç politikası izlemiştir. Ülkemizde Eylül 2024 itibariyle 3.093.909 Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapılmaktadır. Ancak, yıllar içerisinde Suriyeli sığınmacılara yönelik beslenen olumlu tavır, yerini olumsuz tutumlara bırakmış; halkın bu tutumu siyasi arenaya da yansımıştır. Çalışmanın amacı gençlerin Suriyeli sığınmacılara yönelik algılarının oy verme davranışlarına olan etkisini ortaya koymaktır. Çalışmada karma yöntem benimsenmiştir: nitel araştırma yönteminin yanı sıra nicel verilerle de desteklenmiştir. Bu doğrultuda 100 katılımcı ile anket çalışması ve 15 katılımcı ile yüz yüze mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, 2023 genel seçimleri ve 2024 yerel seçimleri öncesi siyasi partilerin seçim beyannameleri ve siyasi liderlerin söylemleri analiz edilmiştir. Katılımcılarla gerçekleştirilen anket ve mülakat çalışmaları neticesinde katılımcı gençler arasında Suriyeli sığınmacı karşıtlığının yüksek düzeyde olduğu, katılımcıların Suriyeli sığınmacıları sosyo-kültürel, ekonomik, güvenlik ve demografik açıdan bir tehdit olarak algıladıkları ve bu algının oy kullanma davranışlarına etki ettiği sonucuna varılmıştır. Katılımcıların rasyonel oy verme ve stratejik oy verme davranışı sergileyerek Suriyeli sığınmacılara yönelik olumsuz algılarını oy verirken göç ve sığınmacı politikaları daha sert ve net olan siyasi parti/liderden yana kullanmış oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 2011, internal conflict that erupted in Syria quickly escalated into a civil war, leading many nationals of the Syrian Arab Republic to flee to neighboring countries, primarily Türkiye. Türkiye initially implemented an“open door policy”, welcoming Syrian refugees at its borders. As of September 2024, Türkiye hosts 3,093,909 Syrians under temporary protection (SuTP) dispersed in almost every province in the country. Over time, the positive attitudes toward Syrian refugees have shifted to negative sentiments, which have also been reflected in the political arena. The aim of this study is to examine the impact of young people's perceptions of SuTP on their voting behavior. A mixed research method was employed in this study, qualitative research supported by quantitative data. In this context, a survey was conducted with 100 participants, and face-to-face and online interviews were carried out with 15 participants. Additionally, the election manifestos of political parties and the statements of political leaders were analyzed based on general elections in 2023 and local elections in 2024. The findings of the surveys and interviews indicate a high level of opposition to SuTP among young participants, who perceive them as socio-cultural, economic, security, and demographic threats. This perception has been found to influence their voting behavior. In accordance with the rational voting behavior and strategic voting behavior, it has been observed that participants have directed their negative attitudes against SuTP towards supporting political parties or leaders with stricter and more explicit migration and refugee policies during the elections.