Hasta eğitiminin diyabet seyrine etkisinin değerlendirilmesi
Impacts of patient education on diabetes
- Tez No: 91397
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KALAÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Hasta eğitimi diyabetin kontrolü konusunda diyet ve medikal tedavi kadar önemli bir bileşen olarak kabul edilmektedir. Diyabetli hastaların hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmelerini sağlamak diyabeti tedavi edecek ekibin tıbbi bilgisi kadar iletişim becerilerine de dayanmaktadır. Ekim'97-Ağustos'98 tarihleri arasında SB Beyoğlu Hastanesi'nin Dahiliye Polikliniği'nde yürütülen bu araştırma; insüline bağlı olmayan tip II diyabet hastalarının diyabet konusundaki bilgi düzeylerini belirlemek ve hasta eğitiminin bilgi düzeyi ve hastalık seyri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan 150 hastanın, yazılı onam alındıktan sonra, açlık kan şekeri, serum kolesterolü, sistolik ve diyastolik kan basıncı, vücut kitle indeksi (VKİ) ve HbAlc değerleri ölçülmüş ve başlangıç değerleri olarak kaydedilmiştir. Araştırmaya katılan hastaların hepsine 15 'er kişilik gruplar halinde diyabetle ilgili bir hasta eğitim programı uygulanmıştır. Hastaların eğitim öncesi ve sonrası bilgi düzeyleri, eğitimin içeriğine uygun olarak hazırlanmış bir testle değerlendirilmiştir. Hastalar 6 ay boyunca izleme alınmış ve her ay AKŞ değerleri kontrol edilmiş, 3 ayda bir de serum kolesterolü, VKİ ve HbAlc değerleri ölçülmüştür. 6 aylık izlem süresinin sonunda hastaların metabolik kontrol değişkenlerinin herbirinde ilgili değişkennin normal değerine doğru değişen istatiksel olarak anlamlı bir değişim olmuştur. Hastaların eğitim sonrası bilgi düzeylerinde istatiksel olarak anlamlı bir artış saptanmıştır. Gündelik hayatta daha sık kullanılan bilgilerle ilgili değişimin daha fazla olduğu ve bilgilerin unutulmadığı görülmüştür. Ancak bilgi düzeyindeki değişim ve metabolik kontrol değişkenlerindeki değişim arasında bir ilişki saptanmamıştır. Araştırmanın sonuçlan; hasta eğitiminin, hastaların diyabet konsundaki bilgi düzeylerini olumlu yönde etkilediğini ancak bilginin tek başına hastalığın seyrini doğrudan değiştiremediğini düşündürtmüştür. Verilerin doğrulanabilmesi için daha uzun süreli araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IMPACTS OF DIABETIC PATIENT EDUCATION ON THE COURSE OF DIABETES Abstract Supporting patients in managing life with diabetes demands not only good medical knowledge but also good communication skills in members of diabetes team. This study was conducted with 150 adult type 2 diabetes patients to describe impact of patient education on both knowledge of diabetes mellitus and changes in some metabolic control parameteres. Medical history and demographic data was collected from 150 NIDDM patients.. Fasting blood glucose levels, HbAlc, serum lipids, arterial blood pressure and body mass index (BMI) were recorded before and after education. Education included participative methods such as brainstorming and role-playing. After education and on each visit, patients filled a questionnaire on knowledge about diabetes mellitus. A significant increase in knowledge was found. All metabolic control parameters including fasting blood glucose levels, HbAlc, serum lipids, arterial blood pressure and BMI improved significantly. Increased level of knowledge was not found to be correlated with the reduced level of metabolic control parameters. The results of the study showed a positive change in level of knowledge and on the level of the metabolic control parameters but the“knowledge”itself did not seem to have direct impact on the course of disease. '^J^öcıü.ryfiauma