Okul öncesi dönemdeki çocukların bağımsız öğrenme davranışlarının yaratıcılık ve motivasyonla ilişkisi
The relationship between creativity and motivation and independent learning behaviours of preschool children
  1. Tez No: 913998
  2. Yazar: FİRDEVS TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ARCAGÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada okul öncesi eğitimine devam eden 3-6 yaş grubu çocukların bağımsız öğrenme davranışları, yaratıcılıkları ve motivasyonları arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında eğitimine devam eden 217 çocuk araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına yönelik olarak Bağımsız Öğrenme Davranışları Ölçeği (BÖD 3-5), Erken Çocukluk Yaratıcılık Ölçeği (EÇYÖ) ve Okul Öncesi Çocuklar için Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Bağımsız öğrenme davranışları, yaratıcı düşünme becerileri ve öğrenen motivasyonu değişkenleri arasındaki ilişkiler yapısal eşitlik modeli ile incelenmiştir. Öğretmenler tarafından yanıtlanan ölçeklerden elde edilen sonuçlara göre kız ve erkek çocukların bağımsız öğrenme davranışları, yaratıcılıkları ve motivasyonlarının aynı düzeyde olduğu görülmüştür. Çocukların bağımsız öğrenme davranışları ve yaratıcılıkları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çocukların bağımsız öğrenme davranışları ile motivasyonları arasında da anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çocukların bağımsız öğrenme davranışları, yaratıcılıkları ve motivasyonları arasında bir anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Gelecek araştırmalar bağımsız öğrenme davranışlarını ve yaratıcılığı destekleyen motivasyonel stratejilerin nasıl geliştirilebileceğine odaklanabilir. Bağımsız öğrenme davranışlarının, motivasyon türlerinin ve yaratıcılığın farklı kültürel ve eğitim sistemlerindeki etkileri karşılaştırılabilir. Bağımsız öğrenme davranışları ve motivasyonun bireylerin yaşam boyu öğrenme süreçlerindeki rolünü anlamak için uzun vadeli boylamsal çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between independent learning behaviours, creativity and motivation of 3-6 year old children attending preschool education. The sample of the study consisted of 217 children attending preschool education institutions affiliated to Çanakkale Provincial Directorate of National Education. Independent Learning Behaviours Scale (IBS 3-5), Early Childhood Creativity Scale (ECCCS) and Motivation Scale for Preschool Children were used for the purpose of the study. Relational screening method, one of the quantitative research methods, was used in the study. The relationships between independent learning behaviours, creative thinking skills and learner motivation variables were examined with structural equation modeling. According to the results obtained from the scales filled by the teachers, it was seen that the independent learning behaviours, creativity and motivation of boys and girls were at the same level. There was a significant relationship between children's independent learning behaviours and creativity. There was also a significant relationship between children's independent learning behaviours and motivation. It was determined that there was a significant relationship between children's independent learning behaviours, creativity and motivation. Future research could focus on how to develop motivational strategies that support independent learning behaviours and creativity. The effects of independent learning behaviours, motivation types and creativity in different cultural and educational systems can be compared. Long-term longitudinal studies can be conducted to understand the role of independent learning behaviours and motivation in individuals' lifelong learning processes.